Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Hradecká hvězdárna zítra oslaví 75 let od položení svého základního kamene

18. 4. 2022

page.Name
Hvězdárna v Hradci Králové oslaví v úterý 19. dubna 75 let od položení svého základního kamene. Hradečtí astronomové nechtějí toto výročí slavit sami. V úterý od 18.30 hodin proto nabízí široké veřejnosti i milovníkům astronomie speciální program, díky němuž budou moci návštěvníci nahlédnout do vesmíru i do úctyhodné historie hradeckých hvězdářů.

„Speciální přednášku o zajímavé historii hradecké astronomie od 14. století do současnosti uvede Martin Cholasta. Součástí tohoto programu bude také komentovaná prohlídka budovy, jejíž základní kámen byl před 75 lety poklepán,“ uvedl ředitel hradecké hvězdárny Miroslav Krejčí.

Budova hradecké hvězdárny se stavěla od roku 1947 do roku 1951, v roce 1961 bylo zpřístupněno malé planetárium. Již několik let po zahájení výstavby začala na hvězdárně pravidelná pozorování oblohy pro veřejnost. Původní budovu hradecké hvězdárny nedávno doplnil objekt moderního digitálního planetária.

„V současné době Královéhradecký kraj připravuje zásadní rekonstrukci budovy ze 60. let minulého století. Tuto rekonstrukci bychom chtěli realizovat prostřednictvím architektonické soutěže, která podtrhne kvalitu jejího návrhu a původní realizace,“ uvedla Martina Berdychová, náměstkyně královéhradeckého hejtmana odpovědná za kulturu a cestovní ruch.

Historie samotné budovy se ale začala už v roce 1929, kdy v Hradci vznikla Astronomická společnost. Už samotné umístění hradecké hvězdárny je unikátní: stojí na hřebeni mezi Novým Hradcem a Zámečkem, což umožňuje zajímavé výhledy na denní a noční oblohu i do širokého okolí krajského města.

V současnosti na hvězdárně sídlí Solární a ozónová observatoř Českého hydrometeorologického ústavu.

Imrich Dioszegi
redakce@salonkyhk.cz