Pátek

29. září 2023

Nyní

13°

Zítra

16°

Svátek má

Inteligentní dopravní systém je z poloviny hotový, chystají se uzavírky

26. 4. 2022

page.Name
Přesně polovinu z celkových 34 hradeckých světelných křižovatek už předělali stavbaři v rámci budování inteligentního dopravního systému (IDS). Během května přinese budování IDS také další částečné uzavírky křižovatek na frekventovaném městském okruhu. Kompletní dokončení IDS a jeho spuštění do zkušebního provozu připravuje město na podzim letošního roku.

Inteligentní dopravní systém, který ve městě za 229 milionů korun bez DPH od loňského července postupně buduje společnost Cross Zlín, má zajistit bezpečnější a plynulejší dopravu v Hradci Králové. „Chytré zařízení bude reagovat na aktuální dopravní situaci a uzpůsobí podle toho světelné řízení křižovatek. V případě tvorby kolon může například prodloužit zelený signál na křižovatkách ve frekventovaných lokalitách, aby z ucpaného místa rychle odjelo co nejvíc aut. To bude využitelné třeba v dopravních špičkách,“ vysvětlil primátor Alexandr Hrabálek (ODS). U MHD bude systém preferovat vozidla se zpožděním. Součástí systému bude i modul na měření rychlosti aut a hlídání průjezdů křižovatek na červenou. 

První větší květnová uzavírka se v rámci výměny světelné signalizace připravuje v Pilnáčkově ulici na okruhu, kde bude ve středu 4. května od 17 hodin na několik hodin omezen provoz, večer pak bude zhruba na hodinu silnice zcela uzavřena. Další uzavírka je naplánována v první polovině května na křižovatce ulic Resslova a M. D. Rettigové. Průjezdná bude trasa po okruhu od křižovatky s třídou Karla IV. směrem na Labský most, v opačném směru bude část okruhu zcela uzavřena. Objízdná trasa povede přes křižovatku ulic Antonína Dvořáka a Na Okrouhlíku.  

Stavba systému jde zatím podle plánu. "Stávající stav na křižovatkách je jakýmsi mezistupněm, který dovoluje dodavatelské firmě odladit jednotlivé kroky směřující k plnému nasazení inteligentního řízení dopravy v Hradci Králové," řekl investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS). Aktuálně stavbaři vyměňují semafory například na křižovatkách v ulicích Pilnáčkova, Víta Nejedlého, Pražská a u Petrofu v Brněnské ulici.

Ve všech modernizovaných křižovatkách bude postupně provedena kompletní obměna infrastruktury a technologie světelně signalizačního zařízení včetně řadiče, návěstidel, nosných konstrukcí, kabeláže, tlačítek, detekce a potřebných stavebních úprav. Pro sledování provozu v křižovatce jsou dodávány poslední generace radarových detektorů dopravy, následně přibydou i přehledové a detekční kamery pro větší přehled či pro řešení komplikovaných stavů v křižovatce, typicky nehod.

Za celý systém včetně nákladů šestiletého provozu, servisu a dalších služeb město zaplatí 229,3 milionu korun, přičemž část nákladů uhradí z dotace. S dokončením stavebních prací na inteligentním dopravním systému se počítá na podzim letošního, k uvedení zařízení do plného provozu by mělo dojít v roce 2023.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz