Čtvrtek

28. září 2023

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Komentář: Hradec 2022? Ospalá díra místo Salonu republiky

28. 4. 2022

page.Name
Přesně před sto lety povolal starosta Hradce Králové František Ulrich do města Josefa Gočára s jasným zadáním: naplánovat, co s bývalým pevnostním městem dál. Začal se rodit Salon republiky: mýty opředená značka východočeské metropole.

Z územního plánu a Gočárových návrhů čerpalo během následujících sta let vedení města v tuhých totalitních i normalizačních časech a žije z nich dosud. Vlastně bohužel. Nic lepšího není.

Je jisté, že naše současnost nic na alespoň budoucí desítky let hradecké budoucnosti neodkáže. Gočár nebyl žádný mytický Bůh nebo Ironman. Byl to úplně normální, i když – na štěstí pro Hradec - mimořádně nadaný člověk. Městu však ve správné době nechyběla odvaha a nadhled bez maloměstského pinožení. V tom se Hradec topí minimálně posledních 15 let.

Takže dnes vedení města i jeho obyvatelům začíná stačit, když zvládne alespoň údržbu toho, co zbylo. Vrávoření nad budoucností 40 let zanedbaného Velkého náměstí, nad výstavbou fotbalového stadionu i územního plánu města, který už tu mohl být, jsou toho důkazem. A to je zoufale málo. Hradec by měl mít historické ve svém rozvoji maximální ambice. Bez nich se z něj začne postupně stávat ospalá díra.

Imrich Dioszegi
redakce@salonkyhk.cz
Foto: MMHK