Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Národní sportovní agentura zastavila dotaci na stadion v Hradci Králové

14. 4. 2022

page.Name
Národní sportovní agentura (NSA) zastavila řízení o dotaci na fotbalový stadion v Hradci Králové. Usnesení o zastavení řízení o dotaci město obdrželo ve středu do datové schránky. Agentura v dopise zmiňuje, že poskytnutí dotace by představovalo veřejnou podporu podle práva Evropské unie, která není slučitelná s jejím vnitřním trhem. S výtkami a závěrem NSA město nesouhlasí a zvažuje právní kroky. Uvedla to mluvčí radnice Kateřina Šmídová. Město už stavbu za 568 milionů korun bez DPH zahájilo.

Agentura podle radnice svůj závěr odůvodňuje například tím, že město lze pokládat za podnik, jelikož na stadionu uvažuje o pronájmech prostor pro občerstvení, posilovnu, sportování nebo koncerty. "U takových zařízení je to ale zcela běžná až nutná praxe, ať už z pohledu ekonomiky provozu nebo jako zvýšení atraktivity zařízení," uvedl primátor města Alexandr Hrabálek (ODS).

Zástupci radnice upozornili, že NSA vadí i to, že stavební práce začaly před podáním žádosti o dotaci. "Město již jednou agentuře tuto výtku zpochybnilo s tím, že podmínky poskytnutí dotace zveřejněné agenturou toto vysloveně umožňují, což jsme navíc doložili právním rozkladem," uvedla náměstkyně primátora pro dotace Monika Štayrová (ANO).

Místopředsedkyně NSA Markéta Kabourková dnes ČTK sdělila, že důvodem pro zastavení řízení o dotaci na hradecký stadion bylo nesplnění podmínky dotace. "A to tím, že uzavřeli nezvratný závazek dřív, než podali žádost, a tím nenaplnili motivační účinek v rámci blokové výjimky u veřejné podpory," uvedla Kabourková.

Hradec Králové v lednu vyzval ve správním řízení ke zrušení celé dotační výzvy Nadregionální sportovní infrastruktura. Podle radnice jsou v ní zásadní nedostatky, které mohou být příčinou všech komplikací města s žádostí o dotaci. Stadion je město připraveno postavit i bez dotace. "Bohužel k této výzvě, i když už příslušné právní lhůty pominuly, se agentura doposud nevyjádřila. S rozhodnutím agentury nesouhlasíme a zvažujeme uvedené usnesení napadnout," uvedla Štayrová. Podle ní celou věc musí ještě projednat orgány města.

Postup města při získávání dotace, která by mohla činit až 300 milionů korun, nedávno kritizovala předsedkyně opozičního Hradeckého demokratického klubu a zastupitelka Pavlína Springerová. Bude to blamáž a selhání vedení města, pokud stadion finanční podporu z NSA nedostane, řekla již dříve ČTK. V takovém případě podle ní městu zůstane "vyrabovaná kasa" a nebude mít na jiné investice.

Hradec zahájil hrubou stavbu stadionu po přípravných pracích letos v únoru. Stadion staví sdružení firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let. Stadion, který je největší investicí v novodobé historii města, by měl být hotový do 28. dubna 2023. Měl by splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Měl by splňovat i požadavek na multifunkční arénu. Kapacita arény by měla být 8000 diváků s možností navýšení na 9300 míst. Všechna místa budou zastřešená.

Projektanti do stadionu zakomponovali tři tělocvičny, stometrovou krytou dráhu i venkovní amfiteátr. Stadion by měl poskytnout zázemí a venkovní prostor pro kongresy, festivaly či dožínky. Na koncerty by se do hlediště a na hrací plochu mělo vejít až 25.000 diváků. Kolem stadionu povede 600 metrů dlouhý atletický ovál.

Agentura posuzovala devět žádostí o dotaci na rekonstrukci stadionů a dalších sportovišť. Kromě hradeckého stadionu odmítla také dotaci na rekonstrukci městského plaveckého stadionu v Liberci, rekonstrukci zlínského zimního stadionu, modernizaci fotbalového stadionu v Pardubicích či dotaci na stavbu atletické haly v Brně. Brno ale dostane dotaci na stavbu multifunkční haly na výstavišti. V březnu oznámila agentura, že brněnský projekt splnil veškeré podmínky. Město žádalo 300 milionů korun, rozhodnutí o výši dotace se ale provádí až po výběru zhotovitele. V programu je 900 milionů, jeden žadatel může získat maximálně 300 milionů.

Národní sportovní agentura rozděluje státní dotace určené na sport. Vláda při úpravě státního rozpočtu na letošní rok výdaje na sport seškrtala.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz