Středa

27. září 2023

Nyní

19°

Zítra

18°

Svátek má

O post primátora zabojuje na podzim i senátor Jan Holásek

2. 5. 2022

page.Name
Senátor za Hradecko Jan Holásek bude v podzimních komunálních volbách v Hradci Králové kandidovat s novým politickým hnutím s názvem Rozvíjíme Hradec. V současné chvíli nový subjekt finišuje se sběrem podpisů potřebných k formálnímu založení hnutí. Oficiální představení kandidátky plánuje Holásek, který hnutí povede do voleb jako lídr, na tiskové konferenci, jež by se měla uskutečnit v příštím týdnu.

Do zářijových komunálních voleb v Hradci Králové se zapojí i senátor za Hradecko Jan Holásek. Současný městský zastupitel zvolený z Hradecký demokratický klub (HDK) povede jako lídr nové hnutí Rozvíjíme Hradec. Informaci potvrdil sám Holásek na sociálních sítích.

Kromě Holáska bude na kandidátce například bývalý radní za TOP 09 Milan Sommer, vedoucí Holáskovy senátorské kanceláře Ilona Dvořáková nebo spoluzakladatel Spolku pro rozvoj Moravského Předměstí  Roman Hylena. Kompletní kandidátku a další detaily o novém hnutí představí Holásek se svým týmem na tiskové konferenci, kterou plánuje uspořádat během příštího týdne.

Devětačtyřicetiletý Holásek je zastupitelem města už od roku 2018. V posledních komunálních volbách byl zvolen na kandidátce HDK. V loňském roce však své členství v zastupitelském klubu HDK ukončil. Jako důvod uvedl rozdílné názory v problematice rozvojových projektů ve městě Hradec Králové. Od té doby působí v zastupitelstvu jako nezařazený zastupitel. 

Od podzimu 2020 je Holásek senátorem za Hradecko. V senátních volbách tehdy porazil ve druhém kole kandidáta hnutí ANO Jiřího Maška. Kromě toho je Jan Holásek i členem krajského zastupitelstva, do kterého byl zvolen na koaliční kandidátce s názvem Spojenci pro Královéhradecký kraj. 

Minimálně tři nové občanské kandidátky

Své lídry do komunálních voleb už oznámila většina relevantních hradeckých stran. Kandidátku hnutí ANO povede krajská zastupitelka a radiologická asistentka Jana Šandová. Ambicí na primátorský post se kromě Šandové netají ani Pavlína Springerová, která povede koalici HDK, TOP 09, Hradeckých patriotů a Liberálně ekologické strany. Mezi favority voleb by měla patřit i ODS, kterou jako lídr povede ředitel městské policie Miroslav Hloušek. Piráty povede do komunálních voleb stejně jako před čtyřmi lety zastupitel Pavel Vrbický. Stejného lídra jako v posledních volbách mají i komunisté, které povede Táňa Šormové a Změna pro Hradec a Zelení, kde bude v čele kandidátky Adam Záruba. Starosty a nezávislé by pak měl vést Luboš Hoker. Další strany ještě s oznámení lídrů čekají.

Hnutí Rozvíjíme Hradec nebude na hradecké politické scéně jediným novým subjektem. Do komunálních voleb se chystá zapojit také hnutí Hradečtí kantoři a Nestraníci, kteří sestavili zejména z ředitelů a učitelů hradeckých škol ředitel ZŠ Štefánikova Roman Polda. Lídrem kandidátky pak má být ředitel ZŠ Mandysova Jan Faltýnek. Vlastní kandidátku sestavuje také někdejší investiční náměstí za TOP 09 Jindřich Vedlich. "Je to tak, bližší informace o kandidátech a názvu ale zatím nemohu zveřejnit," potvrdil Salonkám sám Vedlich. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz