Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

V domově seniorů U Biřičky pomáhají hradecké vězenkyně

28. 4. 2022

page.Name
Největší krajský domov pro seniory od podzimu spolupracuje s Vazební věznicí Hradec Králové. Ženy ve výkonu trestu pomáhají v hradeckém Domově U Biřičky pečovat o rozsáhlý park a šijí pomůcky pro seniory. Pracují výhradně venku.

„Pomáhat druhému člověku je jedním z hlavních terapeutických cílů specializovaného zacházení, kdy tímto u odsouzených žen posilujeme sebenáhled, měníme rizikové postoje, hodnoty a chování odsouzených žen k sociálně žádoucím formám,“ říká ke spolupráci ředitel vazební věznice Pavel Tomášek.

Spolupráci navázal domov s vazební věznicí už loni na podzim, obě strany nejprve zkusily s odsouzenými ženami práci v parku a pak přidaly další činnosti.

Odsouzené ženy jezdí do domova v pravidelných intervalech s odborným zaměstnancem vychovatelem – terapeutem, od vedení domova pak dostanou zadání. Hrabou listí, plejí, starají se o jedlou zahradu, sází květiny. Pracují výhradně venku. Ve vazební věznici pak v rámci svého zaměstnání šijí z materiálu, který domov doveze, polohovací pomůcky, žínky, taštičky k sáčkům močových katétrů. Vytváří také pěkné polštářky, které domov používá jako dárky pro dámy a pány, a rovněž zčásti ušijí výrobky, které potom senioři vyplňují molitanovou drtí a dokončují. Tím pomáhají zabezpečovat nejen dostatek pomůcek pro osobní péči o seniory, ale také podporují aktivní činnost seniorů, kteří velmi rádi vytváří hezké věci, jimiž mohou obdarovat druhé.

„Děvčata sleduji a myslím, že je to baví. My jsme s nimi velmi spokojeni, v parku vydatně pomáhají a ušitých výrobků je už několik krabic. Vlastními silami bychom toho tolik nezvládli“, popisuje ředitelka Domova U Biřičky Daniela Lusková.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz