Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

13°

Svátek má

Do hradeckých základních škol se hlásí 1066 prvňáčků

11. 5. 2022

page.Name
O něco méně prvňáčků než v předchozích letech by mělo letos v září usednout do školních lavic hradeckých základních škol. K zápisu do prvních tříd přišlo letos v dubnu 1066 dětí. O odklad požádalo 171 z nich. Noví žáci letos usednou do lavic poprvé i se svými ukrajinskými spolužáky, jejich zápis do prvních tříd se uskuteční 10. června.

Přesné číslo, kolik dětí skutečně do první třídy nastoupí, bude město znát až na konci září. Změny mohou nastat ještě dodatečnými odklady nebo stěhováním. „Obvykle to číslo klesne. Letos se nám navíc přihlásilo o osmdesát dětí méně než v loňském roce a o něco více dětí má zažádáno o odklad. Předpokládáme proto, že výsledné číslo bude někde pod devíti stovkami. Původně jsme počítali s tím, že otevřeme 39 prvních tříd, ale s ohledem na tato čísla se domnívám, že to bude nakonec o něco méně,“ informuje primátor města Alexandr Hrabálek (ODS).

Vzhledem k tomuto číslu nemusela žádná základní škola zřizovaná městem losovat o přijetí žáků. U přijetí do prvních tříd městských základních škol mají přednost děti, které patří do příslušného školského obvodu, pak děti, které mají v té konkrétní škole sourozence.

Hradecké městské školy chystají také zápisy ukrajinských dětí do prvních tříd. „Jedná se o ty děti, které jsou v předškolním věku a zde v České republice pro ně již platí povinná předškolní docházka. Pro nástup do školy je třeba, aby dorazili k zápisu. Starší školní děti ukrajinských válečných uprchlíků, kterých je zde více než dvě stovky, již k zápisu nemuseli, jednalo se de facto o přestup,“ vysvětluje vedoucí odboru školství Zbyněk Bárta. Podle primátora by měly k zápisu odhadem dorazit desítky ukrajinských dětí.

Město Hradec Králové zřizuje na svém území celkem 17 základních škol. V probíhajícím školním roce je v městských školách 41 prvních tříd s 878 žáky.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz