Středa

24. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

FOTO: Začala oprava Moravského mostu. Potrvá až do poloviny října

30. 5. 2022

FOTO: Začala oprava Moravského mostu. Potrvá až do poloviny října 0 snímků
Stavbaři z technických služeb v pondělí ráno zahájili rozsáhlou opravu památkově chráněného Moravského mostu přes řeku Orlici nedaleko centra města. Podle radnice by měla být stavba za 22 milionů korun hotová v polovině října. Pro chodce zůstává jedna polovina mostu otevřená, autem však po mostě neprojedete vůbec. Pro hradecké řidiče však nejde o nic nového, Moravský most je pro osobní dopravu uzavřen kvůli rekonstrukci křižovatky Fortna už od začátku dubna.

Moravský most o délce 54 metrů pochází z roku 1914 a jeho součástí je od roku 1917 i vodní elektrárna. Generální opravu, při níž jej stavbaři rozšířili téměř o tři metry, podstoupil v letech 1993 až 1994. 

Nadcházející opravy a údržbu mostu mají na starost Technické služby Hradce Králové. „Na mostě bude obnoven povrch vozovky a chodníků, opraví se mostní závěry a proveden bude také antikorozní nátěr zábradlí. Do spodní části mostu pak budou umístěny sítě proti holubům,“ popsal plánované práce náměstek primátora Pavel Marek (za ANO). Náklady se podle radnice vyšplhají ke zhruba 22 milionům korun.

Oprava Moravského mostu se podle Marka připravovala již delší dobu. Nebylo jednoduché připravit uzavření této frekventované oblasti. Jako vhodné se nám proto pro opravy mostu jevilo využít uzavírky, která zde teď několik měsíců je kvůli stavebním pracím na křižovatce Fortna a přestupnímu terminálu MHD,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast správy majetku města. 

Osobáky se na most a Fortnu vrátí až na začátku příštího roku

Vzhledem k tomu, že práce na Fortně potrvají ještě déle než půl roku, oprava Moravského mostu by pro Hradečáky neměla znamenat žádnou velkou změnu. Pro osobní motorovou dopravu totiž zůstanou Moravský most i křižovatka Fortna uzavřeny až do konce letošního roku. MHD se na svou původní trasu přes Fortnu vrátí v září. Aktuálně zůstává průjezd přes Moravský most i nadále umožněn vozidlům MHD a složkám integrovaného záchranného systému, za mostem však musí autobusy zabočit před budovu biskupského gymnázia a pokračovat objízdnou trasou. Pro pěší zůstává průchozí polovina mostu.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Sandra Kozáková