Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Hradec bude mít i nadále 37 zastupitelů. Návrh na snížení počtu neprošel

1. 6. 2022

page.Name
Voliči v Hradci Králové budou v září v komunálních volbách opět vybírat 37 zastupitelů. Návrh na snížení počtu zastupitelů na minimální počet 25, který předložil náměstek primátora Pavel Marek (za ANO), včera zastupitelé odmítli. Zatímco Marek argumentoval snahou šetřit, podle zástupců většiny stran by zmenšení počtu zastupitelů až příliš zvýhodňovalo velké strany a snižovalo proporčnost zastoupení stran v zastupitelstvu.

Podle Marka by snížení počtu zastupitelů přineslo milionové úspory a bylo by signálem lidem, na které v současné době dopadá zdražování a musejí šetřit. Poznamenal, že nyní na jednáních zastupitelstva řada zastupitelů vždy chybí a aktivnější v práci jsou mnohdy i členové komisí místních samospráv v jednotlivých městských čtvrtích.

'Myslím si, že pokud se má šetřit a chceme to i po lidech, mělo by se začít odshora. Snížení počtu zastupitelů na 25 umožňuje zákon, takže řeči o ohrožení demokracie naprosto odmítám. Proč bychom nemohli z těch úspor pořídit za volební období jeden až dva byty? Nemyslím si, že kvalita zastupitelstva je dána počtem zastupitelů," řekl Salonkám Pavel Marek, který by prý přivítal i snížení počtu členů v radě města.

Ostatní zastupitelé Markův návrh kritizovali. Zastupitelka Pavlína Springerová (Hradecký demokratický klub) jej označila za volební inženýrství, z něhož by profitovaly jen velké strany. "V rámci České republiky neexistuje město naší velikosti, které by mělo jen 25 zastupitelů. Pokud by došlo k takové redukci, snižuje to míru participace a proporčnost zastoupení," uvedla Springerová.

Podle dalších zastupitelů se dosavadní počet 37 zastupitelů osvědčil. "Kdybychom měli 25 zastupitelů, budeme jich mít méně než Náchod. Kdyby byl menší počet zastupitelů, některé strany by i při zisku nad pět procent nemusely získat žádný post," okomentoval návrh další opoziční zastupitel Kamil Kubica (Piráti). 

Podporu nakonec našel Marek pouze u své kolegyně z vedení města Moniky Štayrové (za ANO). Žádný další zastupitel jeho návrh nepodpořil. "Domnívám se, že návrh pana Marka je špatný a nedomyšlený. Máme strany se třemi zastupiteli a to je pro praktické fungování naprosté minimum. Nedokážu si představit, že bychom tu třeba měli několik stran s jedním zastupitelem," přidal svůj argument Martin Hanousek (Zelení). 

Zákon o obcích umožňuje, že město s 50 až 150 tisíci obyvateli může mít 25 až 45 členů zastupitelstva. Obdobně velká města jako Hradec mají v současnosti zastupitelů zpravidla více. Například v Olomouci a Českých Budějovicích mají 45 zastupitelů, v Liberci a Pardubicích 39 av Ústí nad Labem stejně jako v Hradci 37. V případě snížení počtu 25 by měl víc zastupitelů než Hradec i dvacetitisícový Náchod (27 zastupitelů) a třicetitisícový Trutnov (33 zastupitelů ).

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz