Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Hradec žádá o dvě dotace na přestavbu křižovatky Fortna, první již získal

23. 5. 2022

page.Name
Město Hradec Králové získalo z evropského programu IROP evropskou dotaci až 21,1 milionu korun na přestavbu frekventované křižovatky Fortna v Hradci Králové. Pokud uspěje i s druhou dotační žádostí, mohlo by z dotací zaplatit 90 procent nákladů stavby. Cena stavby činí 52,6 milionu korun bez daně. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Kateřina Šmídová.

Přestavba křižovatky na kruhový objezd začala v polovině března a součástí stavby je i rekonstrukce přestupného terminálu městské a autobusové dopravy v těsné blízkosti křižovatky. Právě na zaplacení stavby dopravního terminálu půjde nyní přiznaná dotace. "U druhé žádosti o dotaci na samotnou křižovatku město na rozhodnutí čeká, přijít by mohlo během následujících letních měsíců," uvedla mluvčí.

Křižovatkou Fortna prochází vnitřní silniční okruh kolem historického jádra města a také je na ní důležitý přestupní uzel hromadné dopravy. Současné uspořádání křižovatky ve tvaru písmene T není bezpečné. Na křižovatce a u zastávek MHD se ve špičkách tvoří kolony aut. Na místě bývá mnoho studentů, protože v okolí je několik středních škol, kampus univerzity a vědecká knihovna. U křižovatky leží i okresní soud, kasárna a zimní stadion.

Stavbaři předělají křižovatku, silnice, chodníky, parkoviště i zastávky a přestupní stanoviště městských a linkových autobusů. Vše by mělo být hotové na přelomu letošního a příštího roku. Od března je křižovatka pro veškerou dopravu i chodce uzavřena.

ČTK
Foto: MMHK