Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Hradecké postavičky a figurky: rekordman Igor Burkoň

22. 5. 2022

page.Name
V jedenáctém díle seriálu Hradecké postavičky a figurky vypráví Slávek Trávníček příběh legendárního fanouška Votroků a neoficiálního rekordmana v pití piva Igora Burkoně. Pamatuje si na Igora i vy?

Rodilý Hradečák Igor Burkoň byl znám jako postava hradeckých ulic a restaurací. Byl nepřehlédnutelným fanouškem hradeckých černobílých fotbalistů, kde požíval výsadní právo. Když přicházel na stadion v Malšovicích na zápasy, vítal ho silný pokřik kamarádů: „Igor už jde, Igor jde.“ Když dorazil, začal tam vše organizovat, roztáhnul prapory a teprve tehdy mohl zápas začít. Přestože působil v Ultras, tak se zásadně nikde s nikým nepral.

Po zápase potom pravidelně hned odcházel do některých restauračních zařízení na pivo. Jednou hrál Hradec zápas v 1. lize na pražské Slavii. Silně pršelo a on jen tak v trenýrkách a pantoflích nasednul do hradeckého autobusu fanoušků a odjel s nimi do Vršovic. A protože Igor deštník asi nikdy nevlastnil, tak se vrátil do Hradce promáčený jako vodník.

Měl zajímavého sportovního koníčka. Zatímco jiní sportovci museli chodit trénovat na hřiště, tak on chodil na trénink do hradeckých hospůdek. Znali ho všude a nebyl pro něj problém zajet si autobusem č. 16 třeba do Svobodných Dvorů do hospody U Náhona, kde si vypil svoji dávku a vrátil se místní dopravou nazpět do centra Hradce a zašel ještě na jedno Na Růžek. Jeho oblíbená hospůdka byla Batalion u Draků, kam chodil mezi štamgasty velice rád a podle svědectví právě jednoho z nich, tam prý jednou vypil 100 piv za 12 hodin. Neskutečný výkon!

Když se konaly v Hradci Králové pivní slavnosti, tak tam chodil Igor pravidelně a v různých soutěžích tam většinou vyhrával. Jeho rekordem bylo jedno vypité pivo za tři vteřiny. Přestože má Hradec Králové asi 100 tisíc obyvatel, tak zde v tomto odvětví neměl konkurenci a naprosto kraloval. Tento rekord možná drží dodnes. Byl to alkoholik, ale nikomu nikdy neublížil, ani nebyl agresivní. Vedl bezstarostný život a ve společnosti svých kamarádů z mokré čtvrti byl velice oblíben.

Překvapoval svými veselými historkami, co kde kdy prožil. Bylo o něm i známo, že přesně věděl, kdy má jaké jméno svátek. Když se ho někdo zeptal, kdy má svátek třeba Oskar, tak za jeden bazén (tak říkal pivu) hned vypálil 1. srpna. Aby měl na tolik množství piv, které denně konzumoval, tak musel chodit také samozřejmě do pracovního poměru vydělávat peníze. Mimo jiné pracoval v hradeckém pivovaru a později jako závozník v MTH Hradec Králové.

Že chodil v Hradci Králové na Univerzitu sedět ve večerních hodinách jako model do hodin kreseb, to ví jenom pár zasvěcenců a jeho nejbližší kamarádi. Byl to podle některých lidí, kteří tam chodili, v té době nejvíce portrétovaný člověk v Hradci Králové. Bývalý známý hradecký plavčík Ruda Vítek vypravoval, že Igor hodně navštěvoval lázně a za velkou poctu si vždy považoval, když mohl v lázních pomáhat při čistění bazénu. To pak odcházel velice spokojen, a jak si Ruda Vítek pamatuje, jeho cesta vedla na Masarykovo náměstí, kde bydlel, ale vždy zamířil Na Růžek k Andulce do výčepu na svůj oblíbený bazén.

Igor navštěvoval místa, kde se něco dělo. Jezdil i do Trutnova na rockový festival „Trutnov Open Air Music Festival“, kde se vždy bavil po svém a podle vyprávění pamětníků tam jednou udělal k obveselení přítomných účastníků festivalu pánský striptýz. Tak takový byl Igor Burkoň, známá postava hradeckých restaurací a hospůdek. Pro někoho to byla hradecká ikona a další lidé na něj měli zase naprosto opačný náhled. Názor si proto udělejte každý sám. Zemřel na konci března v roce 2021 a hradecké hospůdky přišly o pravidelného hosta a zcela určitě i o kus tržby. To co vypil za svůj život piv, tak by z toho bylo v Hradci Králové určitě další větší koupaliště.

Slávek Trávníček
redakce@salonkyhk.cz