Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradecko mohou dnes odpoledne a večer zasáhnout velmi silné bouřky

20. 5. 2022

page.Name
Velmi silné bouřky mohou dnes odpoledne dorazit do celého Královéhradeckého kraje. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu, která platí pro celý region od páteční 16. hodiny až do sobotních dvou hodin ráno.

Podle meteorologů se mohou na východě Čech s vysokou pravděpodobností objevit velmi silné bouřky od dnešních 16 hodin až do zítřejších dvou hodin ráno. Silné bouřky mohou doprovázet nárazy větru kolem 25 m/s, kroupy o velikosti kolem 2 centimetrů a krátkodobé úhrny kolem 30 milimetrů.

"Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu," varují meteorologové.

Od sobotního rána by se už mělo počasí na Hradecku zlepšit. Teploty by se měly o víkendu držet nad hranicí 20 stupňů, pršet by mělo pouze ojediněle. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Český hydrometeorologický ústav