Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Město vysoutěžilo projektanta ochranných sítí na ochozu Bílé věže

25. 5. 2022

page.Name
Hradecká radnice učinila další krok ve své snaze nainstalovat na ochoz Bílé věže ochranné sítě. Rada města během včerejšího dne schválila dodavatele, který připraví všechny stupně projektové dokumentace za 330 tisíc korun bez DPH. Samotná instalace sítí na nejznámější hradeckou dominantu by mohla být zahájena v závěru letošního roku.

Instalaci bezpečnostních sítí na ochoz Bílé věže již v loňském roce odsouhlasili hradečtí zastupitelé. Rozhodli se tak poté, co v posledních letech několik lidí využilo hradeckou dominantu k ukončení svého života. Na konci ledna proto zastupitelé schválili rozpočet s potřebným finančním krytím této akce a koncem března město vypsalo výběrové řízení na projektanta.

„Ačkoliv by se mohlo řešení zdát zcela jednoduché, pracujeme s historickou památkou, s dominantou města, na kterou jsme všichni pyšní. Musíme proto postupovat opravdu uvážlivě a nic nepodcenit. Před samotnou instalací bezpečnostních sítí musíme nejprve nechat zpracovat všechny stupně projektové dokumentace a vše řádně konzultovat s odborem památkové péče,“ vysvětlil primátor Alexandr Hrabálek (ODS), že instalace sítí je během na poměrně dlouhou trať.

Aktuálně se celý proces podařilo posunout o další krok dopředu. Městu se totiž podařilo za cenu 330 tisíc bez DPH vysoutěžit projektanta. „Včera tuto nabídku schválili radní města, tudíž lze předpokládat, že v červnu začne projektant projektovat. Pokud vše půjde dobře a podle plánů, mohlo by se výběrové řízení na zhotovitele vypsat na podzim, v závěru roku by mohly být sítě instalovány. Předpokládáme, že práce budou probíhat za provozu, který by ale neměl být jinak výrazně omezen,“ popsal náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha (ODS).

Samotné provedení bezpečnostních sítí musí ctít historickou hodnotu a stav památky. „Řešení zabezpečení proti pádu musí být provedeno tak, aby respektovalo kulturně historické hodnoty ochozu renesanční Bílé věže. To znamená, že lze připustit minimum bodů na ukotvení ochranných konstrukcí. Nejlepší je samozřejmě využít ta stávající kotevní místa, jako je zábradlí, které se již na ochozu nachází,“ uvedl vedoucí odboru památkové péče magistrátu města Jan Falta. K návrhu, který vypracuje projektant, bude odbor památkové péče vydávat závazné stanovisko. V něm posoudí, zda jsou podmínky na ochranu této památky splněny.

K zabezpečení ochozu Bílé věže město přistoupilo z toho důvodu, jelikož se stával místem, kde se lidé rozhodli ukončit svůj život. Jen od roku 2016 vyhaslo pod Bílou věží pět lidských životů. Veřejnosti přístupná věž je vysoká 72 metrů. Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce téměř 50 metrů a je ohraničen kamennou zdí, na kterou bylo v minulosti instalováno kovové zábradlí s bezpečnostními prvky. Historická památka je ve vlastnictví města, nájemcem je Hradecká kulturní a vzdělávací společnost, která zde umožňuje turistické prohlídky.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz