Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Nový výtvarný pavilon na Střezině bude hotový do konce roku

10. 5. 2022

page.Name
Podle plánovaného harmonogramu pokračují práce na první etapě rekonstrukce ZUŠ Střezina. Do konce letošního roku by podle radnice měl být na největší základní umělecké škole v Česku dokončen nový výtvarný pavilon. Poté se stavbaři z firmy Valc přesunou do tanečního pavilonu a spojovací chodby. Kompletní rekonstrukce v rámci této etapy vyjdou město na 76,2 milionu korun bez DPH.

Dlouho odkládaná rekonstrukce ZUŠ Střezina podle primátora Alexandra Hrabálka (ODS) v současné době běží podle plánu a na plné obrátky. „Máme za sebou dlouhé měsíce projektování, papírování a dalších formalit a zahájeny už byly stavební práce. Moc bych všem přál, aby stavba pokračovala podle plánu a bez větších komplikací. Děti, pedagogy i rodiče bych rád požádal o trpělivost, jelikož během stavby je čeká spousta změn i stěhování. Věřím ale, že konečný výsledek bude stát za to,“ říká primátor s tím, že po rekonstrukci se učitelé i žáci konečně dočkají důstojného a odpovídajícího zázemí pro výuku.

Stavbaři se do základní umělecké školy přesunuli začátkem letošního roku, jako první zahájili práce ve výtvarném pavilonu, který zahrnuje fotoateliér, keramickou dílnu včetně pecí, malířské ateliéry a výstavní prostory. „Doposud na stavbě probíhaly bourací práce, objekt byl podřezán včetně provedení hydroizolace. Zhotovena již byla také vodorovná kanalizace v prvním podzemním podlaží budovy. V těchto dnech jsou likvidovány azbestové příčky a potrubí vzduchotechniky. V nejbližší době nás čeká drážkování pro vnitřní rozvody topení, vody a kanalizace,“ popisuje postup prací náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha (ODS).

Rekonstrukce dvoupatrového výtvarného pavilonu by měla být kompletně hotová do konce letošního roku. Poté se stavební práce přesunou do spojovací chodby a do tanečního pavilonu. „Dvoupodlažní taneční pavilon, ve kterém jsou taneční sály, šatny a sociální zázemí, bude uvnitř kompletně zrekonstruován. Nové budou muset být podlahy, také omítky, dveře, okna či zrcadla,“ doplňuje Bláha.

Současně s probíhající první fází rekonstrukce pracuje hradecká radnice i na přípravě fáze druhé. Ta by mohla být zahájena v roce 2024 a zahrnuje rekonstrukci dvou pavilonů klasické a moderní hudby, zázemí pro kanceláře a výstavbu nového hudebního (divadelního) pavilonu. Město v nejbližší době obdrží projektovou dokumentaci pro provádění stavby druhé etapy. „Celá druhá etapa oprav ZUŠ Střezina by zatím podle hrubých odhadů mohla vyjít na více než 200 milionů korun, což skutečně není malá částka. Je ale nutné zmínit, že jde o výraznou modernizaci několika budov včetně výstavby nového pavilonu a pořízení jejich vybavení. Předpokládáme ale ještě mnoho změn u cenových odhadů, a to zejména s ohledem na výběrové řízení na zhotovitele a ceny materiálů,“ říká ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová (za ANO).

Základní umělecká škola Střezina v Hradci Králové je největší školou svého typu v České republice. Počet žáků ve všech oborech přesahuje dva tisíce.  Sídlí v nevyhovující bývalé pavilonové základní škole na Slezském Předměstí a na svou moderní budovu čeká čtvrt století. Dosavadní mnohaleté snahy města pořídit žákům a učitelům kvalitní zázemí zatím naplnění nedošly.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz