Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Bez naší haly by měl Hradec obrovský problém, říká předseda TJ Slavia

16. 1. 2022

page.Name
Největší sportovní hala v Česku se začala stavět už v roce 1972. Její dokončení ovšem trvalo dlouhých 19 let. Nejen o její historii, ale zejména o současném stavu a plánech do budoucna hovoří předseda TJ Slavia HK a iniciátor veřejné sbírky na záchranu haly Jakub Lejsek. Ten mimo jiného přiznává, že tělovýchovná jednota nemá peníze na to, aby se o halu dokázala starat. Proto se už brzy stane jejím majitelem město Hradec Králové.

Jak dlouho už hala Slavia v Hradci Králové stojí?
Stavět se začala v roce 1972 a zajímavostí je, že původně byla budovaná pro lukostřelbu. Střelci tehdy stříleli na vzdálenost 90 metrů. Jenže lukostřelba v Hradci brzy skončila a hala zůstala spoustu let nedodělaná. Měla sice střechu, ale úplně jí chyběly boky. Až v roce 1991 se hala dostavěla a konečně se zkolaudovala. Od té doby se výrazněji neopravovala. První větší investice začaly až v roce 2018.

Kolik sportovců ji v současné době využívá?
Dohromady se tady každý týden vymění zhruba tisíc lidí. Ročně se tu otočí asi 30 tisíc sportovců. Stále je to největší sportovní hala v republice. Jen samotná TJ Slavia má asi 1200 členů. Největší oddíly, které mají členy od mládeže až po dospělé, jsou volejbalisté, pozemní hokejisté a moderní gymnastky. Z nějakých 20 procent tu sportuje i veřejnost, do které počítáme i školy. Chodí sem všechny typy škol od mateřských až vysoké a samozřejmě i externí fotbalové nebo volejbalové skupiny. Jednou za čas tu bývají také různé kulturní akce.

Proč jste se rozhodli vyhlásit na záchranu haly veřejnou sbírku?
O tom nápadu jsme uvažovali už od roku 2018, kdy jsme začali připravovat ty opravdu velké rekonstrukce haly jako byla výměna palubovky nebo nové šatny. Na to se nám nakonec podařilo získat dotace od města, kraje nebo ministerstva školství. Sbírku ale pořád vidíme jako důležitou a teď podle nás nastal ten správný čas pro její spuštění. Určitě není naším cílem naštvat město nebo kraj. Ti nás pravidelně financují v rámci nějakých dotací a jsme moc rádi, že od města máme i příslib na tolik potřebnou rekonstrukci střechy. Nezbývají nám ale peníze na další menší věci a přípravné práce. Hala si sice něco vydělá z nájmů, to se ale okamžitě proinvestuje v běžné údržbě a energiích.

Na co konkrétně byste tedy peníze ze sbírky chtěli použít?
Už letos bychom rádi pro sportovce zrekonstruovali saunu a vířivku. Když by bylo více peněz, chtěli bychom udělat i novou posilovnu a koupit novou světelnou tabuli. Budeme samozřejmě žádat o dotace město a kraj, ale nějaké ty statisíce, které potřebujeme dofinancovat ze svého v rámci spoluúčasti, bychom rádi získali pomocí sbírky. Z těch méně viditelných věcí pro sportovce jde pak také třeba o další etapu rekonstrukce vodovodních řádů nebo nové elektrorozvody. Nezní to možná tak zajímavě, ale jde o důležitou věc proto, abychom tu halu nemuseli zavřít. Do budoucna budeme potřebovat předělat i vzduchotechniku a finance ze sbírky bychom třeba využili na projektovou dokumentaci k této investici. Jde o to, abychom se vůbec dostali do fáze, kdy o dotace na samotný projekt můžeme žádat.

Máte stanovený nějaký cíl? Máte představu, kolik peněz byste potřebovali vybrat?
Za první měsíc sbírky máme na transparentním účtu přes 200 tisíc korun. Sbírka je dlouhodobá, takže jsme zvědaví, jak se bude nadále dařit účet naplňovat. Kdyby se vybralo aspoň půl milionu, bylo by dobré. Vysněným cílem je ale získat milion korun nebo i více, abychom mohli dofinancovat všechny ty projekty, o kterých jsem hovořil.

Proč by podle vás měli Hradečáci na záchranu sportovní haly přispět?
Hala je pro Hradečáky rozhodně důležitá kvůli sportovnímu vyžití. Zároveň je tady i spousta víkendových turnajů, při kterých jsou sportovci v Hradci ubytovaní, stravují se tady, navštěvují nákupní centra a podobně. Je to tedy určitě plus i pro hradecké podnikatele. Kdyby tady tahle hala nebyla, Hradec by měl obrovský problém, protože těch sportovců se tady vystřídá opravdu hodně. I dnes se stále řeší, že ve městě je nedostatek sportovních hal.

Teď se sice dostavuje hala na Pouchově, potřeba by byly ještě ale aspoň další tři takové. V každém případě jsme rádi za každou stokorunu. Oslovili jsme veřejnost, politiky nebo i hradecké firmy. Těší nás podpora bývalého primátora Zdeňka Finka, větší částku přispěl i třeba nadační fond Stašových. Jsme rádi, že se najdou takoví obyvatelé Hradce. Spousta lidí píše do poznámek, že v té hale dříve sportovali a tímto způsobem se nám tak snaží pomoct. Samozřejmě jsme cílili i na naše současné sportovce a jejich rodiče.

Hrozí v současné chvíli hale uzavření, pokud by se sbírka nepovedla?
Muselo by se sejít několik negativních věcí. Bez sauny a posilovny to sportovci samozřejmě přežijí. V momentě, kdy ale začnou praskat ty staré vodovodní řády a bude nám tady téct voda nebo nebude fungovat elektrika, tak by to opravdu hrozilo. To uzavření reálně hrozilo už nedávno kvůli palubovce, takže se s tím nepotýkáme poprvé. Já ale věřím tomu, že se něco vybrat podaří a tak daleko to nedojde.

V souvislosti se sbírkou moc nezmiňujete rekonstrukci střechy. Věříte, že město splní dohodu a její rekonstrukci v roce 2023 zaplatí?
Mělo by to tak být. Město se k tomu dokonce zavázalo ve smlouvě, podle které následně hala přejde do jeho majetku. Myslím, že spolupráce s městem celkem funguje, i když občas máme pocit, že některé kroky trvají zbytečně dlouho. My jsme si třeba mysleli, že nová střecha bude už letos. Musíme to ale respektovat.

Převod haly na město je tedy už hotovou věcí?
Hala přejde na město v roce 2030. My bychom ji převedli klidně i dříve, ale v roce 2019 jsme dostali státní dotaci a dalších 10 let kvůli tomu hala nesmí změnit majitele. Proto jsme zatím uzavřeli smlouvu o smlouvě budoucí. Městu to trochu uvolnilo ruce. Sice bude dávat miliony do cizího majetku, ale už ví, že za osm let bude ta hala jeho. Slavii zůstane věcné břemeno a přednostní právo na sportování. Máme to takto pojištěné ve smlouvě s městem, protože v současnosti využívají halu z 80 procent naše oddíly. Kdyby nás pak někdo vyhodil, byl by to pro nás problém.

Lidé se často ptají, jestli bylo rozumné dělat nejdřív palubovku a až poté střechu. Nezpůsobí rekonstrukce střechy problémy té nové palubovce?
Palubovka už byla před třemi lety v nezpůsobilém stavu a hrozilo tam zranění sportovců. V tu chvíli mělo město vytyčené nějaké peníze. My jsme měli sice zároveň připravený i projekt na střechu, ale tolik peněz už prostě nebylo. Přednost dostala palubovka, protože hrozilo, že se udělá nová střecha a hala se stejně bude muset uzavřít do doby, než se podaří opravit nevyhovující palubovku. Bylo to možná z naší strany riskantní, ale nemyslím si, že jsme zvolili špatně. Ta střecha tenkrát ještě nebyla v tak špatném stavu jako dnes. Teď už nám do haly občas zatéká.

Jak bude vypadat ta plánovaná rekonstrukce střechy?
Podle projektu půjde pryč v podstatě celá střecha. Zůstane tam pouze ocelová konstrukce a vazníky. Opravovat se ale bude po etapách, takže to není tak, že by byla odkrytá celá střecha najednou. Součástí projektu je i zhruba milionová částka na ochranu palubovky. Samozřejmě to není ideální, ale nedá se nic dělat. Máme teď opravdu nejmodernější palubovku v širokém okolí a nechceme, aby došlo k jakémukoliv jejímu poničení. Práce by se měly stihnout během léta, takže to neohrozí základní fungování haly. Vyčleněno na to máme i s rezervou období od května do září příštího roku.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek