Středa

29. listopadu 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Dům s odlehčovací službou zahájí provoz do června letošního roku

12. 1. 2022

page.Name
Stavba nové budovy odlehčovací služby v hradecké Honkově ulici je téměř dokončena. Klientům by měla odlehčovací služba, kterou bude provozovat nově založená organizace Sociální služby města Hradec Králové, začít sloužit nejdéle v červnu letošního roku. V současné době se řeší dodávky interiérů.

„Máme teď několik měsíců na to, abychom se připravili na zahájení provozu nové organizace Sociální služby města Hradec Králové. Dokončujeme práce na vybavení interiérů, chybí nám poslední výběrové řízení na dodavatele IT, jinak již máme vše zajištěno," říká primátor města Alexandr Hrabálek (ODS).

Město už má vysoutěžené dodavatele kolejnicového systému, který pomůže zajistit přesun imobilních klientů, pečovatelských lůžek, kancelářského nábytku nebo nastavitelné vany s bočním vstupem. Radnice pořizuje i další vybavení jako je čalouněný a zahradní nábytek, křesla a několikamístné sedací soupravy nebo zhruba šest desítek kusů nábytku na terasu a balkon. Do nové budovy se bude moci nový nábytek a vybavení instalovat již od druhé poloviny března. Otevřít by se podle primátora mělo v květnu nebo červnu letošního roku.  

V budově odlehčovací služby jsou nyní kompletně dokončeny práce na střeše a fasádě, hotová jsou sociální zařízení i výmalby. „V interiérech jsou to už skutečně drobnosti, které ještě stavební firma dodělává. Montují se zde posuvné dveře, dodělávají se podlahové krytiny. Máme v podstatě téměř hotovo, během jara tak budeme moci řešit kolaudaci,“ uvádí náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha (ODS). U venkovních úprav bude třeba ještě dodělat zbytek dlažby u vjezdu.

Odlehčovací služba je pobytové zařízení, kam mohou rodiny přechodně umístit své blízké, osoby se zdravotním postižením nebo seniory, kteří vyžadují 24 hodinovou péči. Tímto projektem chce město právě tyto rodiny podpořit a poskytnout klientům důstojné zázemí. Prostory budovy odlehčovací služby budou vybaveny kvalitním zařízením a budou plně bezbariérové a uzpůsobené nejen vozíčkářům, ale i pro umístění trvale ležících klientů. Kapacita nové odlehčovací služby je 35 klientů. 

Dům vyrostl na místě původního ostudného objektu v Honkově ulici, který dříve obývali narkomani a bezdomovci. Plány na stavbu domu s odlehčovací službou na tomto místě jsou už od roku 2014. Společnost Strabag, která dům s odlehčovací službou staví, by měla od města dostat asi 96 milionů bez DPH. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Strabag Česko