Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Fakultní nemocnice otevřela unikátní výzkumné ultrazvukové pracoviště

27. 1. 2022

page.Name
Unikátní výzkumné ultrazvukové pracoviště, které je první svého druhu v České republice, otevřela Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK) na své porodnické a gynekologické klinice. Pracoviště je využívané na výzkumné projekty zaměřené na tzv. „velké porodnické syndromy“, které jsou jedním z problémů současného porodnictví. Mezi tyto syndromy patří například předčasný porod, předčasný odtok plodové vody či preeklampsie.

„Nová laboratoř umožní rozšířit portfolio výzkumných projektů, do kterých jsou již nyní zapojeny stovky těhotných žen z celé České republiky, ale také i mezinárodní spolupráci v oblasti ultrazvukového výzkumu v perinatologii,“ uvedl Marian Kacerovský z Porodnické a gynekologické kliniky FNHK. Výzkum v této oblasti je mimořádně důležitý, protože „velké porodnické syndromy“ postihují zhruba každé desáté těhotenství.

Laboratoř je vybavená nejkvalitnějším dostupným ultrazvukových přístrojem. Výzkumná infrastruktura byla pořízena z prostředků Ministerstva zdravotnictví ČR v rámci institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace.

„Přístroj nabízí nejmodernější zobrazovací technologie umožňující strukturální a funkční vyšetření plodu na nejdetailnější možné úrovni. Absence ultrazvukového přístroje určeného pouze pro výzkum byla významným omezením a limitací pro řadu důležitých výzkumných projektů,“ uvedla Ivana Kacerovská Musilová, která se ultrazvukovému výzkumu v perinatologii systematicky věnuje od roku 2010 a výsledky její práce byly publikovány i v nejprestižnějších mezinárodních časopisech.

Jedním z cílů výzkumných projektů v oblasti perinatologie ve FNHK je díky ultrazvukovým vyšetřením odhalit změny, které by mohly upozorňovat na následné riziko rozvoje předčasného porodu, přítomnosti zánětu nebo infekce či jiných těhotenských komplikací.

Hradecká fakultní nemocnice řeší každoročně řadu významných vědeckých projektů. Například loni projekt věnující se stanovování přítomnosti bakterií v plodové vodě získal v rámci soutěže Transfera Technology Days třetí místo. Nová metoda umožní v řádu několika hodin určit přítomnost konkrétních bakterií v plodové vodě a umožní nasadit účinnou léčbu antibiotiky a snížit dopady zánětu na poškození plodu.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: FNHK