Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

Hradec se skládá na opravy největší sportovní haly v Česku

15. 1. 2022

page.Name
Největší víceúčelová sportovní hala v České republice se nachází už 30 let v Orlické Kotlině v Hradci Králové a ročně se v ní protočí zhruba 30 tisíc sportovců. Přesto se dá o hale snadno napsat, že dobrou reklamu Hradci nedělá. Už roky je totiž ve špatném stavu. Ačkoliv se v posledních letech investice do její oprav konečně rozjely, sportovci se právem obávají, že by brzy mohlo dojít i k jejímu uzavření. Na záchranu haly proto vyhlásili veřejnou sbírku.

Sbírky na pro veřejnost důležité kulturní či sportovní objekty nejsou v Česku úplnou výjimkou. A nejde jen o notoricky známou sbírku na obnovu Národního divadla z 19. století. Například hradecký fotbalový klub v roce 2019 přišel s vlastní sbírkou na rekonstrukci fotbalového stadionu.

O té se ve městě sice mnoho let hovořilo, politici ale dlouho nedokázali žádný projekt dotáhnout do konce. A fanoušci tak chtěli zastupitelům pomocí sbírky ukázat, že veřejnosti na stadionu opravdu záleží. Do sbírky s názvem Votroci sobě se nakonec zapojilo asi 18 tisíc lidí. Byť vybrané peníze samozřejmě na stavbu nového stadionu ani zdaleka nestačily, významná podpora veřejnosti zřejmě opravdu přispěla k tomu, že se nový stadion v Hradci konečně buduje.

Střecha haly je v havarijním stavu

Podobně šťastný konec příběhu si přejí i sportovci a další příznivci haly TJ Slavia Hradec Králové. Ti se nyní podobným stylem snaží získat finance na záchranu největší sportovní haly v Česku o rozloze 2700 metrů čtverečných. Vedení tělovýchovné jednoty v listopadu spustilo veřejnou sbírku s názvem Zachraňme sportovní halu Slavia HK!

Podle předsedy tělovýchovné jednoty Jakuba Lejska nejde o úplně novou myšlenku. Poprvé o ní sportovci uvažovali už v roce 2018, kdy hale hrozilo uzavření kvůli nevyhovující palubovce. Tu se nakonec s přispěním několikamilionových dotací z hradeckého magistrátu a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy podařilo vyměnit. Problémy haly tím ale neskončily. V havarijním stavu je zejména střecha sportovní haly, o moc lépe na tom nejsou ale ani vodovodní potrubí nebo elektrické rozvody. Zastaralé je pak i zázemí pro sportovce a diváky.

Sbírku dvakrát odložila epidemie koronaviru

K myšlence na veřejnou sbírku se proto vedení TJ Slavia vrátilo v roce 2020. Spuštění sbírky pak dvakrát odložila epidemie koronaviru, na třetí pokus už ale sbírka začala. „Nyní nastal z našeho pohledu ten správný čas. Hlavním cílem je vylepšit stávající podmínky sportovní haly Slavia pomocí oprav a dalších rekonstrukcí a přiblížit sportoviště parametrům 21. století. Nic na tom nemění, že si nadále velmi vážíme finanční podpory města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje,“ vysvětlil předseda TJ Slavie Jakub Lejsek.

Chcete záchranu haly TJ Slavia podpořit?

V případě, že chcete veřejnou sbírku podpořit, můžete poslat libovolnou částku na transparentní účet 5776014349/0800. Více informací o sbírce najdete na webových stránkách TJ Slavia Hradec Králové

Tělovýchovná jednota, která je vlastníkem haly, se netají tím, že potřebné investice do největší sportovní haly v republice, jsou naprosto mimo její finanční možnosti. Loni v létě proto uzavřela dohodu s hradeckou radnicí, podle které se hala v budoucnu stane majetkem města. Kvůli dříve obdrženým státním dotacím dojde k formálnímu převodu až v roce 2030. Město se ale zavázalo už v roce 2023 zaplatit klíčovou rekonstrukci střechy, kterou občas zatéká.

Město bude muset do haly investovat až 100 milionů

Bez rekonstrukce střechy by pravděpodobně nemohla hala nadále fungovat. „Je to určitě velmi významná hala pro celé město, protože ji využívají tisíce různých sportovců. Dohodu s TJ Slavia proto vítám. Nemůžeme nechat halu spadnout. Myslím, že nechat spadnout takovouto halu by si nedovolilo žádné město,“ řekl Salonkám náměstek primátora pro oblast majetku města Pavel Marek (ANO). V budoucnu podle něj bude potřeba do haly investovat až 100 milionů. Jenže do převzetí haly městem v roce 2030 se musí podílet na investicích do haly i sportovci. A protože veškeré zisky z pronájmů haly jdou aktuálně do běžné údržby a energií, žádá TJ Slavia o pomoc veřejnost.

Za první měsíc sbírky se podařilo na záchranu haly vybrat skoro 250 tisíc korun. Podle Lejska by ale jednota v ideálním případě potřebovala vybrat aspoň milion. Jestli se to podaří, se uvidí až v dalších měsících. Veřejnou sbírku podporuje i současné vedení města. „Vítám, že se tím majitel objektu snaží aspoň trochu přispět k řešení situace a třeba z té sbírky i něco malého opravit. Vnímám to jako sounáležitost těch sportovců a občanů, kteří se tam pohybují,“ vysvětlil náměstek primátora Pavel Marek.

Většina dárců v hale sama sportovala

Právě lidé, jejichž sportovní zážitky jsou s halou spojené, tvoří podle transparentního účtu veřejné sbírky většinu dárců. Často tak u jejich příspěvků najdete vzkazy podpory. „Chodím tam odmala, ať se to povede,“ stojí v jednom takovém. „Jako malí jsme tam chodili s FC Slavia trénovat přes zimu. Spousta vzpomínek. Ať se rekonstrukce podaří,“ píše další z dárců. Nejsou to ale jen bývalí či současní hradečtí sportovci, kdo projevuje o osud haly zájem. Mezi dárci naleznete i konkurenční sportovní oddíly, Královéhradeckou unii sportu, Nadační fond Jiřího a Michele Stašových nebo třeba bývalého hradeckého primátora Zdeňka Finka (HDK).

Předseda TJ Slavia Jakub Lejsek připomíná, že bez haly v Orlické Kotlině by měl Hradec velký problém. „Těch sportovců se tady totiž vystřídá opravdu hodně. A i přesto se stále řeší, že ve městě je nedostatek sportovních hal. Teď se sice dostavuje hala na Pouchově, potřeba by byly ještě ale aspoň další tři takové,“ uvedl Lejsek.

Případné uzavření haly Slavie by situaci ve městě ještě víc zhoršilo. „Pokud by začaly praskat staré vodovodní řády nebo nefungovala elektrika, tak by to uzavření opravdu hrozilo. Nedávno reálně hrozilo už kvůli palubovce, takže se s tím nepotýkáme poprvé. Já ale věřím tomu, že se nám něco podaří vybrat a tak daleko to nedojde,“ uzavřel předseda TJ Slavia.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek