Sobota

30. září 2023

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Hradecká laboratoř zachytila novou mutaci. Jde o první výskyt v Česku

6. 1. 2022

page.Name
Laboratoř Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK) jako první v Česku potvrdila výskyt nové varianty koronaviru. Mutaci s označovanou jako B.1.640 laboratoř odhalila u muže z Královéhradeckého kraje. Výskyt varianty potvrdila laboratoř pomocí celogenomové sekvenace.

Vzorek muže z hradeckého kraje původně testovala laboratoř kvůli podezření na variantu omikron. Sekvenace ale ukázala úplně jinou variantu. „Vzorek byl u muže odebraný 29. prosince 2021 pro podezření na variantu omikron, k sekvenaci jsou připraveny ještě vzorky dvou příbuzných. Způsob nákazy u muže nyní prověřují hygienici,“ uvedl k nálezu ředitel FNHK Vladimír Palička. Sekvenační data nemocnice poskytla Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

Varianta B.1.640 byla poprvé detekována v Republice Kongo v září 2021, odhalena byla od té doby v různých státech ve necelých čtyřech stovkách případů. Nejvíce případů je hlášeno z Francie. Od listopadu je varianta na seznamu sledovaných mutací Světové zdravotnické organizace (WHO).

WHO rozlišuje u potenciálně nebezpečných variant koronaviru tři kategorie: znepokojivé varianty, varianty, jimž je třeba věnovat pozornost, a sledované varianty. B.1.640 spadá do třetí kategorie, společně se dvěma dalšími, zatímco omikron, který začíná převažovat ve stále větším počtu zemí, je v první kategorii.

Sedmnáct variant, které WHO od začátku pandemie sledovala, vykazovalo krátkou životnost nebo se ukázaly jako málo nebezpečné a už jim není věnována zvláštní pozornost.

Tomáš Kulhánek/ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz