Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nejvytíženější silnicí v kraji je hradecký okruh, potvrdilo sčítání ŘSD

27. 1. 2022

page.Name
Městský silniční okruh v Hradci Králové je nejvytíženější silnicí v Královéhradeckém kraji. Podle sčítání Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z let 2020 a 2021 je vůbec nejzatíženější částí okruhu úsek mezi ulicemi Víta Nejedlého a všesportovním stadionem. Za den tam v průměru projelo 31,5 tisíce vozidel, z toho téměř sedm tisíc kamionů.

Části hradeckého silničního okruhu obsadily v krajském žebříčku nejvytíženějších silničních úseků v hradeckém kraji prvních pět příček. Vůbec nejvíce aut podle sčítání ŘSD jezdí po 800 metrů dlouhém úseku městského okruhu mezi ulicí Víta Nejedlého a ulicí Náhon. Vysoká intenzita dopravy byla ale i na dalších částech silničního okruhu Hradce Králové. Například v úseku u fakultní nemocnice denně podle výsledků sčítání projíždělo téměř 31 tisíc vozidel.

Počet automobilů na nejvytíženější části okruhu vzrostl oproti stavu v roce 2016 o šest procent. Intenzita dopravy vzrostla i na ostatních hlavních silnicích v kraji. Při příštím sčítání už by ale mohla být situace na okruhu o něco klidnější. 

Sčítání dopravy se uskutečnilo ve vybraných termínech druhé poloviny roku 2020 a loni na jaře. Tedy ještě před otevřením nových dálničních úseků na D11 a D35. Podle policistů od prosince, kdy se oba úseky otevřely, došlo na hradeckém okruhu ke snížení intenzity dopravy. Například řidiči jedoucí od Svitav směrem na Jičín či Trutnov a opačně již nemusejí cestovat přes Hradec Králové. 

S vysokou intenzitou dopravy se potýkají i další místa na Hradecku. Doprava na dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové od roku 2016 zhoustla asi o desetinu. Například v úsekem Chlumec nad Cidlinou - Chýšť denně projelo 29 204 vozidel po 26 605 v roce 2016. Výrazně zatížená byla nadále výpadová silnice z Hradce Králové na Pardubice, po níž denně projelo téměř 29 tisíc aut.

Na silnici I/33 z Hradce Králové na Jaroměř denně projelo téměř 17 tisíc aut, proti roku 2016 to bylo o devět procent více. Drtivá část těchto vozidel však od loňského 17. prosince jezdí po novém úseku D11 Hradce - Jaroměř. Až 15 tisíc aut denně projíždělo po silnici číslo 35 u Hořic. Doprava na příjezdu do Trutnova od Hradce Králové zhoustla o 11 procent asi na 12 tisíc aut denně.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Martin Patkoš