Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

O projekt re-use je v Hradci zájem. Nově otevřela už čtvrtá pobočka

18. 1. 2022

page.Name
Už čtvrtá pobočka projektu re-use otevřela během ledna v Hradci Králové. Nový re-use point najdete v ve sběrném dvoře U Labe v Říční ulici. Lidé tam mohou odnést nepotřebné věci, které jsou za drobný obnos zase prodány někomu dalšímu. Výtěžek je věnován hradeckým městským lesům na koupi a výsadbu nových stromů. Jen za loňský rok se takto podařilo vybrat s pomocí prvních tří re-use pointů více než 65 tisíc korun.
Projekt re-use začal v Hradci Králové fungovat v červenci 2020. Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti se od té doby otevřely už další tři pobočky. „Když jsme v roce 2020 odstartovali projekt re-use a otevřeli první takové místo, doufali jsme, že tato služba bude mít úspěch. Nečekali jsme ale, že se bude těšit až takové oblibě a podaří se vybrat tak vysokou částku. Právě díky tomu, že se projekt re-use stává čím dál populárnějším, mohli Hradecké služby otevřít už čtvrté místo, a to ve sběrném dvoře U Labe v Říční ulici,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek (ODS). 

Jako první otevřely Hradecké služby re-use point ve sběrném dvoře Bratří Štefanů, v loňském roce pak zahájily svůj provoz další dvě místa, a to ve sběrných dvorech Na Brně a Temešvár. Celkově se od doby spuštění projektu podařilo vybrat více než 70 tisíc korun, jen za loňský rok to bylo 65 tisíc. Vybrané finance jsou darovány společnosti Městské lesy na nákup sazenic a výsadbu nových stromů.  


Hlavním smyslem projektu re-use je předcházení vzniku odpadu. „Tato služba má také přínos pro občany, jelikož si mohou zakoupit použité funkční věci za zlomek ceny. Přijímáme předměty jako například nejrůznější domácí potřeby, nádobí, knihy, hračky, sportovní vybavení, nářadí, nábytek, dekorace, jízdní kola, potřeby pro děti jako kočárky a autosedačky. Ceny těchto předmětů se pohybují od 10 do 200 korun. S ohledem na bezpečnost nelze do projektu zařadit elektrospotřebiče,“ informuje Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb.

K dispozici je také rozměrný nábytek, jako jsou skříně, stoly, postele, a podobně. Z kapacitních důvodů je však tento typ nábytku přijímán pouze ve sběrném dvoře Temešvár, kde funguje tzv. nábytková banka. Stejně tak zde zájemci naleznou také speciální vnitřní prostor určený výhradně pro knihy. Re-use pointy jsou otevřeny ve stejnou dobu jako jednotlivé sběrné dvory, jejichž otevírací doby jsou uvedeny na webových stránkách Hradeckých služeb.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz