Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Ochránci přírody chtějí zabránit realizaci projektu Na Rozárce

13. 1. 2022

page.Name
Loni představený ambiciózní projekt Na Rozárce, podle kterého má v příštích letech na kopci sv. Jána vyrůst vyhlídková restaurace a celoročně využívaná sjezdovka, má problém. Ochránci přírody v lokalitě provedli přírodovědný průzkum, během kterého údajně nalezli i 24 zvláště chráněných živočichů. Realizaci projektu teď chtějí ekologové zabránit za každou cenu. Buď přesvědčením hradeckých zastupitelů, nebo zablokováním záměru ve správních řízeních.

Na hradecké Rozárce fungovala celoroční lyžařská sjezdovka od 70. let minulého století. V zimě na sněhu a v létě na umělém povrchu se zde lyžovalo naposledy v roce 1993. Kopec na Novém Hradci s možná vůbec nejhezčím výhledem na krajské město, od té doby víceméně chátrá. Zhruba před rokem představil svůj záměr na oživení lokality Rozárka podnikatel Petr Smola. Ten společně s architektem Davidem Vávrou představil projekt Na Rozárce, který měl na kopec vrátit celoroční sjezdovku tentokrát s moderním syntetickým materiálem Snowflex a také vyhlídkovou restaurací nad sjezdovkou.

Plán Petra Smoly, který už v Hradci provozuje například oblíbený park Na Větvi, podpořili loni v dubnu i hradečtí zastupitelé. Ti jasnou většinou 27 hlasů schválili právo stavby až do roku 2052. Zatímco město s investorem v současnosti řeší další kroky a jedná s majitelem domu pod sjezdovkou o odkoupení nebo směně, proti projektu se ostře vymezili ochránci přírody.

Odborníci prý našli na Rozárce 24 zvláště chráněných druhů

Tým odborníků z oblastí zoologie a botaniky pod vedením zoologa Miroslava Mikáta prováděl průzkum Rozárky od května do listopadu loňského roku. Podle výsledků průzkumu zjistili ochranáři na Rozárce 11 zvláště chráněných druhů hmyzu a dalších 13 zvláště chráněných druhů obratlovců. Mezi živočichy našli ochranáři například i drobného motýla Ornixola caudulatella, kterého v Česku nikdo nezpozoroval už 100 let.

„Výsledky průzkumu jasně ukázaly, že záměr vybudování nové umělé lyžařské dráhy a restaurace v lokalitě Rozárka je z pohledu ochrany přírody a krajiny zcela nevhodný. Vedl by k likvidaci přírodně cenných stanovišť a na ně vázaných chráněných a vzácných druhů živočichů, “ okomentoval výsledky ekolog a hradecký zastupitel Martin Hanousek (Zelení).

Biologický průzkum jsme zadali, čekáme na výsledky, říká Smola

Investor Petr Smola se k ekology zveřejněným výsledkům průzkumu nechtěl podrobně vyjadřovat, neboť prý žádnou odbornou studii nedostal k dispozici. „Po loňském dubnovém zastupitelstvu jsme okamžitě zadali biologický průzkum a hodnocení vlivu záměru na přírodu a krajinu včetně případných kompenzačních opatření. Celý průzkum trvá 12 měsíců a v současnosti se finalizuje," napsal Salonkám Smola.

Podle náměstka primátora pro oblast majetku Pavla Marka (ANO) rozhodně nyní není míč na straně města. „Vypořádat se s námitkami ekologů bude muset investor, který tam plánuje svůj záměr realizovat. Jestli se mu to povede nebo ho to rozladí natolik, že od svého záměru ustoupí, to je věc jiná. Pak si musí i obyvatelé Hradce Králové sami říct, zda je pro ně příznivé, že Rozárka bude i nadále vypadat tak, jak vypadá posledních 20 let. Ochraně přírody rozumím, ale je fakt, že investoři, kteří přicházejí do Hradce Králové běžně naráží na problémy s ekology," řekl Marek. 

Šance zablokovat projekt je velká, myslí si Hanousek

Náměstek Marek připomněl, že jedním z lidí, kteří jsou podepsáni pod výsledky průzkumu, je zastupitel Martin Hanousek. „Jeho právem samozřejmě je na základě toho průzkumu zastupitelstvu navrhnout revokaci usnesení," uvedl Marek.

Sám Hanousek prý o návrhu na revokaci usnesení, kterým zastupitelé právo stavby pro projekt Na Rozárce loni udělili, uvažuje. Nejdříve se o tom ale chce pobavit i s dalšími zastupitelskými kluby. „Pokud zastupitele nepřesvědčíme, tak se budeme soustředit na to, abychom ten záměr zablokovali ve správních řízeních. Myslím si, že ta šance je fakt velká," řekl razantně Hanousek. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Petr Smola