Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Ohlédnutí hasičů: Požáry, nehody, odchyt krávy, pomoc po tornádu i sprchování

2. 1. 2022

Ohlédnutí hasičů: Požáry, nehody, odchyt krávy, pomoc po tornádu i sprchování 17 snímků
Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje se i s humorem ohlédl za svými aktivitami v minulém roce. „Každý rok je u hasičů naplněn množstvím různých zásahů a zážitků, které nám zůstávají v paměti. Ani rok 2021 nebyl výjimkou,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Jeden z větších loňských požárů likvidovalo jedenáct jednotek hasičů hned začátkem roku v měsíci lednu. Požár haly v Sendražicích způsobil škodu ve výši několika milionů korun. Došlo také na kuriózní zásah, kdy v jednom únorovém odpoledni se v Hradci Králové dala na útěk kráva, kterou odchytávali nejen hasiči, ale také policisté a veterináři.

Po tři dny se sjíždělo do Kosiček nedaleko Hradce Králové více než 400 profesionálních a dobrovolných hasiči z různých koutů kraje, kde ve velkochovu drůbeže potvrdili veterináři výskyt ptačí chřipky. Nezaháleli ani příslušníci na Krajském operačním a informačním středisku, kteří přijímají hovory na tísňové linky 112 a 150.

Za neustálého a bedlivého dohledu čtyř směn zároveň zajišťují vysílání a řízení jednotek, vyžadování pomoci od jiných orgánů a osob, poskytují informační podporu veliteli zásahu nebo předávají informace dalším dotčeným subjektům. Hasiči rovněž společně se Zdravotnickou záchrannou službou a Policií ČR tvoří tým a základ integrovaného záchranného systému.

„Skupina hasičů s kvalifikací zdravotnických záchranářů a asistentů najezdila po kraji tisíce kilometrů, v rámci mobilních odběrových týmů zajišťovala odběr vzorků pro testování obyvatel na onemocnění covid-19,“ sdělila mluvčí. Když v červnu ničivé tornádo zasáhlo jižní Moravu na Břeclavsku a zpustošilo několik vesnic, dva týdny tam odstraňovaly následky přírodního živlu také odřady hasičů z Královéhradeckého kraje.

„Léto bylo doslova bouřlivé. Počasí si s námi zahrávalo, odstraňovali jsme následky přívalových dešťů i silného větru. Museli jsme také evakuovat několik dětských táborů. Potýkáme se s různými rozmary počasí. Sucho pak nahrává lesním požárům, které jsou náročné kvůli těžkému přístupu pro zásahovou techniku i na organizaci většího počtu zasahujících jednotek,“ vysvětlila Götzová.

Hned po technických zásazích jsou hasiči nejčastěji přivoláváni k dopravním nehodám. Někdy jsou tyto zásahy náročné a doprovázeny i vyproštěním zraněných osob. Když je potřeba, hasiči pomáhají také pod vodou. Směna A centrální stanice Hradec Králové zajišťuje pro území východních Čech službu týmu hasičských potápěčů. Nejčastěji pomáhají při vyhledání a vyproštění potopených lodí či vozidel nebo při vyhledání  a záchraně tonoucích osob. Kromě toho zajišťují rovněž rozvoz potřebného zdravotnického materiálu, což byla v minulém roce jedna z častých činností.

„Díky naší práci se dostáváme do různých situací a vždy si musíme umět poradit. Proto prochází všichni naši příslušníci pravidelnou a různorodou odbornou přípravou, výcviky a školeními. A nijak si to nezlehčujeme, ani když jde o záchranu z ledové vody,“ přiblížila další aktivity mluvčí.

Hasiči pomáhají na zemi, ve vodě, někdy i ze vzduchu. V centrální stanici v Hradci Králové je parta hasičů – leteckých záchranářů, kteří jsou proškoleni pro záchranu osob z výšky a nad volnou hloubkou i za využití vrtulníku letecké záchranné služby. Jsou však také situace, které se hasičům běžně nestávají. Jeden příklad za všechny prozradila mluvčí Götzová.

„Řidič kamionu zavolal na tísňovou linku, když za jízdy na dálnici D11 nedaleko Hradce Králové zpozoroval, že v  návěsu plném kartonového odpadu začalo hořet. Nelenil, vyhledal si nejbližší požární stanici a oznámil, že jede k nám. Zastavil tak přímo před budovou výjezdové stanice HZS Hradec Králové – Pražská, která je dálničnímu sjezdu nejblíže. Na místě zasahovaly obě profesionální královéhradecké jednotky hasičů.“

Občas dochází ke kuriozitám, které vyvolají úsměv. Jednoho jarního večera před půlnocí přijalo krajské operační a informační středisko volání od oznamovatelky z Trutnova. Dívala se směrem k Červenému kopci a měla podezření, že vidí požár. Zalarmovány byly tři jednotky hasičů, ale záhy jim byl výjezd zrušen. Oznamovatelka volala totiž znovu zpět s tím, že se z plamenné záře nad horizontem nakonec vyklubal zářící měsíc v úplňku.

Hasiči se také pochlubili sprchovací momentkou, která se odehrála při působení odřadu na jižní Moravě po tornádu. „Naši kluci si dokážou poradit i s těmi nejzapeklitějšími situacemi, jako je třeba chybějící sprcha,“ dodala s úsměvem mluvčí.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: HZS Královéhradeckého kraje