Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Rok 2021 ve fakultce: 300 tisíc testů a tři tisíce covidových pacientů

11. 1. 2022

page.Name
O zhruba dvojnásobný počet pacientů s covid-19 se v loňském roce starali zdravotníci ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (FNHK) v porovnání s rokem 2020. Během právě skočeného roku hospitalizovala FNHK s covidem tři tisíce pacientů. Největší nápor zažili zdravotníci v únoru a březnu, nejklidnější byly naopak letní měsíce, kdy se jednalo jen o jednotky pacientů. Vyplývá to ze souhrnných statistik FNHK.

Kromě hospitalizací eviduje FNHK i výrazný meziroční nárůst počtu provedených diagnostických testů, kterých bylo přibližně 300 tisíc. V lednu 2021 nemocnice také začala očkovat proti COVID-19 a za rok se podařilo podat téměř 215 tisíc dávek vakcín.

„Byl to mimořádný rok, kdy jsme museli kromě běžného provozu nemocnice například zajišťovat provoz odběrového centra či loni v lednu otevřeného očkovacího centra. Velmi vysoké počty provedených testů a podaných dávek vakcín svědčí o mimořádném nasazení zaměstnanců nemocnice a dalších, kteří nám v loňském roce pomáhali. Všem bych chtěl za toto nasazení poděkovat,“ uvedl ředitel FNHK Vladimír Palička.

Aktuálně je v nemocnici s covidem asi 70 pacientů

Ve FNHK je k dnešnímu dni nyní hospitalizovaných zhruba sedm desítek pacientů s covid-19, z toho zhruba třetina vyžaduje umístění na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice je připravena na to, že kvůli rychlejšímu šíření varianty omikron bude zřejmě muset v blízké budoucnosti opět navýšit počet covidových oddělení. 

Ze zhruba 300 tisíc testů provedených v loňském roce byla polovina antigenních, druhou polovinu tvořily PCR testy. Nejvíce se testovalo v březnu, kdy zdravotníci otestovali více než 40 tisíc lidí. Nejméně testů, necelých 10 tisíc, bylo provedeno v září. Velký nápor během loňského roku zažívalo i očkovací centrum FNHK. Během celého loňského roku zde zdravotníci proočkovali 215 tisíc dávek vakcín. 

Odběrové i očkovací centrum ve FNHK samozřejmě funguje i nadále v roce 2022. Bližší informace o jejich provozu najdete na www.fnhk.cz

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz