Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Rozpočtové provizorium brzy skončí. Strany se dohodly na novém rozpočtu

11. 1. 2022

page.Name
Od začátku února by měl mít Hradec Králové nový rozpočet pro rok 2022. Po pondělní dohodě vedení města s opozicí na jeho podobě by mělo už na konci ledna skončit současné rozpočtové provizorium. Nová podoba rozpočtu počítá se schodkem ve výši 507 milionů. Oproti původnímu návrhu rozpočtu, který zastupitelé loni v prosinci neschválili, došlo ke změnám mezi jednotlivými kapitolami, celkový schodek zůstal stejný.

Rozpočtové provizorium, ve kterém krajské město poprvé ve své novodobé historii hospodaří od začátku ledna, brzy skončí. Vedení hradecké radnice složené ze zástupců hnutí ANO a ODS se v pondělí dohodlo se zástupci opozice na podobě nového rozpočtu. Salonkám to potvrdila náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky Monika Štayrová (ANO).

„Jsem ráda, že jsme se dohodli. Směřujeme k tomu, aby byl 31. ledna nový rozpočet schválen a v únoru už tak budou moct naše organizace a firmy čerpat normální rozpočet," uvedla Štayrová. Nový návrh rozpočtu by měl být podle ní ještě do konce tohoto vyvěšen na úřední desce. Po uplynutí 15 dnů by ho pak měli schválit zastupitelé. Podle dohody vedení města s opozicí by se měl rozpočet na rok 2022 schvalovat na mimořádném zasedání zastupitelstva poslední lednový den. Město tak bude moci od února mimo jiného i zahájit nové investice. Dosavadní rozpočtové provizorium to neumožňovalo.

Vznikne rezerva na covidovou i energetickou krizi

Spokojenost s konečnou dohodou dávají najevo i zástupci opozice. „Nový návrh rozpočtu bude počítat s navýšením finanční podpory pro školy či kulturní organizace o pět procent. Na pokrytí výdajů vyplývajících z aktuální energetické krize vznikne rezerva ve výši dalších více než 24 milionů korun. Tato rezerva bude dále navýšena v rámci finančního vyrovnání roku 2021. Právě absence jakékoli ekonomické přípravy na úhradu zvýšených cen energií byly jednou z několika závažných výhrad, které jsme k původnímu návrhu rozpočtu měli,“ sdělila dnes předsedkyně opozičního HDK Pavlína Springerová.

Dobrý pocit má prý z jednání i pirátský zástupce ve vyjednávacím týmu Pavel Vrbický. „Bylo to jedno z mála konstruktivních jednání na magistrátu za více než tři roky. Podařilo se splnit všechny podmínky, které zastupitelstvo paní náměstkyni Štayrové uložilo. Prosadili jsme například peníze na rekonstrukci stávajících nevyužitých městských bytů, které dáme do sociální oblasti," okomentoval jednání Vrbický. 

Přístavba zimního stadionu se letos neuskuteční

Největší změnou na straně dříve plánovaných investic je zrušení přestavby a přístavby zimního stadionu. Podle opozice byl projekt nedostatečně připravený. Město si zrušením investice uvolnilo zhruba 30 milionů korun.

Shodný s původním návrhem, který zastupitelé odmítli v prosinci loňského roku, zůstává celkový schodek rozpočtu, a to ve výši 507 milionů korun. Schodek město plánuje uhradit z  peněz ušetřených v minulých letech a dále z úvěru 170 milionů korun.

Nebylo to o ekonomice, ale politice, tvrdí Štayrová

Ekonomická náměstkyně primátora hájila v prosinci už svůj původní návrh. Poté, co ho zastupitelé odmítli a naopak Štayrové uložili osm podmínek, podle kterých měla rozpočet přepracovat, označila tento postup za "hru opozice s občany města". 

K nynějšímu vyjednávání s opozicí se první náměstkyně primátora nyní podrobněji vyjadřovat nechtěla. Zopakovala, že šlo podle ní od začátku o politiku, nikoliv o ekonomiku. „Dokud ale nebude ten rozpočet schválen, nějaké bližší komentáře k tomu dávat nechci. Pro mě je teď prioritní, aby byl rozpočet schválený," řekla Salonkám Štayrová.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz