Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V Hradci je zase o něco bezpečněji. V kampusu UHK mají nově defibrilátor

20. 1. 2022

page.Name
V Hradci Králové bude zase o něco bezpečněji, Univerzita Hradec Králové, respektive Fakulta informatiky a managementu (FIM UHK), totiž v univerzitním kampusu Na Soutoku nově nainstalovala automatizovaný externí defibrilátor. Ten bude zaveden v databázi AED Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a brzy se objeví také v aplikaci Záchranka.

Automatizovaný externí defibrilátor (AED) je přístroj, který na základě automatické analýzy srdečního rytmu naviguje laického zachránce krok za krokem pomocí jednoduchých hlasových pokynů k provedení bezpečné a účinné první pomoci. Prioritou postupu samozřejmě zůstává rychlé rozpoznání srdeční zástavy a zahájení stlačování hrudníku.

Přístroj slouží k podání defibrilačního výboje při zástavě srdce. V Hradci Králové takových „pomocníků“ nalezneme přes tři desítky. Umístění přístroje AED na FIM UHK tak doplnilo místo mezi zimním stadionem a Fakultní nemocnicí Hradec Králové. Nový přístroj už je zaveden v databázi AED zdravotnických záchranářů a brzy se objeví také v aplikaci Záchranka.

Zaškolení k použití defibrilátoru už absolvovaly první tři desítky zaměstnanců. Defibrilátor je nicméně k dispozici pro kohokoli a v případě potřeby by ho s pomocí operátora měl být schopný použít i laik. „Protože je Univerzita Hradec Králové centrem vzdělanosti v regionu a na její půdě se za účelem nejrůznějších aktivit setkávají ročně tisíce lidí, je to logický krok k tomu komfort spojený s pohybem a pobytem na UHK stále vylepšovat," říká mluvčí univerzity Jakub Novák.

„Myšlenka, že bychom u nás na fakultě mohli mít tzv. “ÁÉDéčko”, vznikla asi před 2 lety na prvním ze série kurzů první pomoci zážitkem. Ten jsme pro zaměstnance uspořádali s podporou i účastí děkana FIMky Josefa Hynka. Při výuce první pomoci se vždy snažíme zejména o to, aby si každý z nás uvědomil, jak důležitým článkem je pomoc laiků, jakožto náhodných svědků srdeční zástavy, v takzvaném řetězci přežití. Každá vteřina se počítá,“ uvádí doktorka Dagmar Hrušová z Katedry rekreologie a cestovního ruchu, u které se nápad s umístěním přístroje na fakultě zrodil.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: UHK