Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zrušte dotační výzvu, je diskriminační, píše primátor Národní sportovní agentuře

24. 1. 2022

page.Name
Hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS) zaslal Národní sportovní agentuře (NSA) podnět na zrušení dotační výzvy programu Nadregionální sportovní infrastruktura. V programu žádala hradecká radnice o dotaci ve výši 300 milionů korun na stavbu nového fotbalového stadionu. Podle dřívějších informací Salonek se ale NSA rozhodla Hradci žádnou dotaci nepřidělit. Podle radnice NSA porušuje zásadu rovnosti a jedná diskriminačně.

O dotaci ve výši 300 milionů korun na stavbu nového fotbalového stadionu požádala letos v srpnu hradecká radnice NSA. Jak informovaly Salonky na začátku ledna, úředníci z NSA však došli k názoru, že Hradci nepřidělí ani korunu. Problémem, kvůli kterému Hradec na dotaci nedosáhl, je podle zdroje z okolí NSA zvolená metoda design and build.

Oficiálně NSA nemůže informaci o jednotlivých projektech potvrdit. „Bohužel se nemůžeme k dotačnímu řízení konkrétně vyjadřovat, poněvadž stále probíhá a dokud není uzavřeno, tak je dle zákona neveřejné. Mohu sdělit, že v současné době prošly kontrolou 2 žádosti,"  řekl Salonkám na začátku ledna mluvčí NSA Jakub Večerka.

Uspěly arény v Brně a v Jihlavě

Podle informací webu Seznamzprávy jsou dvěma projekty, které u NSA uspěly, hokejové arény v Brně a v Jihlavě. Naději na zisk dotace má podle serveru nadále i projekt atletického kampusu v Brně a kladenského zimního stadionu. Hradec Králové naopak i podle Seznamzpráv v dotační výzvě neuspěl. 

Správnost svého rozhodnutí si úředníci NSA nechávají posvětit u externí právní kanceláře. Mezitím poslali na konci prosince na hradecký magistrát dopis s připomínkami vůči hradeckému projektu. Minulou středu z radnice odešla směrem k NSA odpověď. Hned druhý den pak poslal primátor Alexandr Hrabálek na NSA další dopis. 

Podmínky dotace jsou podle hradecké radnice diskriminační

Ačkoliv oficiálně stále nikdo přidělení dotace pro Hradec nevyloučil, z postupu radnice je zřejmé, že město je s postupem NSA krajně nespokojené a agentura opravdu chce hradeckou žádost zamítnout. Právníci magistrátu podle primátora dospěli k názoru, že podmínky dotace jsou diskriminační. Celou dotační výzvu, ve které NSA rozděluje na 900 milionů korun, proto primátor navrhuje zrušit. 

„Po detailním rozboru podmínek programu Nadregionální sportovní infrastruktura, v rámci kterého byla dotační výzva vyhlášena, naši právníci dospěli k závěru, že NSA ve výzvě porušuje zásadu rovnosti a zásadu zákazu neodůvodněné diskriminace. Současně i poslední události a informace z agentury, které se mimo jiné dostaly i na veřejnost, nás dále utvrdily v tom, že celá dotační výzva a proces hodnocení žádostí jsou v rozporu s právními předpisy. Proto jsme se rozhodli podat podnět k jejímu zrušení,“ říká Hrabálek.

O diskriminaci hovoří i náměstkyně primátora pro oblast dotací Monika Štayrová (ANO). „Podnět ke zrušení dotační výzvy je dalším logickým krokem města, které připomínky ze strany NSA považuje za diskriminační. Město svým projektem podmínky programu neporušilo. Celý proces hodnocení žádostí a rozhodování o dotacích je v režimu správního řízení, to je do doby jeho ukončení neveřejné. Podrobnosti a informace, které jsme měli možnost získat nahlédnutím do spisu, tedy zatím nemůžeme komentovat a dále rozvádět,“ vysvětluje Štayrová.

Stadion se podaří dostavit i bez dotace

Nový multifunkční stadion s kapacitou osm tisíc diváků za skoro tři čtvrtě miliardy by měl být dokončen na jaře příštího roku. Aréna bude splňovat parametry kategorie UEFA 4 a využívat by ho pro svá utkání měly i české reprezentační výběry. Nepřidělení dotace by v žádném případě nemělo ohrozit dokončení stavby stadionu. Radnice má peníze na stavbu vyčleněné ze svého rozpočtu, neboť přidělení dotace nikdy nebylo jisté. Přesto je její nezískání pro politiky velkým zklamáním, neboť v minulosti opakovaně hovořili o tom, že v získání dotace věří. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz