Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

17. listopad v Hradci. Vzpomínat se bude u univerzity i před divadlem

17. 11. 2022

page.Name
I v Hradci Králové se dnes uskuteční vzpomínkové akce na Sametovou revoluci. V 16.30 můžete přijít zapálit svíčku na Masarykovo náměstí. V 17 hodin se sejdou nejen vysokoškolští studenti na náměstí Václava Havla v areálu univerzitního kampusu Na Soutoku Univerzity Hradec Králové. Tradičně pak pořádá 17. listopadu happening také Klicperovo divadlo. Akce před divadlem začíná v 18 hodin.

Připomínka 33. výročí Sametové revoluce v areálu univerzitního kampusu se uskuteční dnes od 17 hodin. Po krátkých pietních proslovech na náměstí se účastníci vydají svíčkovým průvodem do Šimkovy ulice, kde společně zazvoní klíči. "Jako hradečtí studenti jsme se rozhodli připojit ke vzdělávacímu projektu Samet na školách a připomenout si tak výročí Sametové revoluce," informují organizátoři.

Celý program 17. listopadu v Hradci Králové je ve spolupráci se studenty Lékařské fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy a Farmaceutické fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy.
Akci spoluorganizují a podporují: iniciativa Díky, že můžem, Univerzita Hradec Králové, Lékařská fakulta v Hradci Králové, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, SKAS UHK, studentské spolky UHK, město Hradec Králové a Královéhradecký kraj.

Už tradičně se na výročí Sametové revoluce schází Hradečáci také před Klicperovým divadlem. Těšit se můžete i na hudební vystoupení. "Klicperovo divadlo letos uctí Den boje za svobodu a demokracii ohlédnutím se za samým koncem 80. let - kdy do normalizového Československa začaly pronikat západní hudební vlivy. Kapely jako Rolling Stones, The Cure, Depeche Mode již koncertovaly v zemích “za železnou oponou” - a tak i elektrická kytara přispěla k jejímu “doufejme” definitivnímu pádu," píší pořadatelé k programu na facebookové události

Už v 16.30 pak vypukne první hradecká vzpomínková akce na Masarykově náměstí. Mezi půl pátou a pátou odpoledne tam můžete přijít zapálit svíčku uctít památku prvního českého prezidenta a zavzpomínat na 17. listopad 1989 v rámci akce Srdce pro Václava Havla. Akci pořádají spolky Síť Aktivních Občanů Hradec Králové, Mluvmespolu.cz a Milion chvilek - Hradec Králové.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz