Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Bizarní tiskovka, pak dohoda. Hradec má koalici, součástí je i Jan Holásek

9. 11. 2022

page.Name
Hradec Králové povede příští čtyři roky pětikoalice HDK+TOP09, ODS, Pirátů, uskupení Změna pro Hradec a Zelení (ZPHZ) a hnutí Rozvíjíme Hradec (RH). V zastupitelstvu bude mít nová koalice většinu 21 z celkem 37 hlasů. Součástí koalice bude nakonec i senátor a lídr RH Jan Holásek. Ten podepsal dohodu o koalici jako poslední ve středu odpoledne. Definitivní dohodě předcházela ráno bizarní tisková konference, na které došlo k rozepři mezi Holáskem a budoucí primátorkou Pavlínou Springerovou (HDK).

Opravdu na poslední chvíli se lídr RH Jan Holásek přidal k nové většinové koalici v Hradci Králové. Svůj podpis ke koaliční dohodě připojil ve středu odpoledne těsně předtím, než začalo vnitrostranické schvalování koaliční smlouvy u Pirátů. Ti do posledních minut čekali, o jaké verzi budou hlasovat. Zda o koalici s 20 zastupiteli bez Jana Holáska, nebo o koalici s ním, která bude mít většinu 21 hlasů. 

Teď už je jasné, že novou koalici utvoří pět volebních stran. K HDK+TOP09, ODS, Pirátům a ZPHZ se připojilo i celé hnutí RH v čele se svým lídrem Janem Holáskem. Ten jako poslední podpis dohody dlouho odmítal. V úterý odpoledne došlo k překvapivé situaci, když se pod koaliční dohodu podepsali další dva zastupitelé za RH - Ilona Dvořáková a Petr Nebeský. A to bez ohledu na postoj volebního lídra svého hnutí. 

Na ranní tiskovce to mezi koaličními partnery vřelo

Na dohodu mezi novou koalicí a Holáskem to nevypadalo ještě ani ve středu ráno. Budoucí primátorka Pavlína Springerová svolala tiskovou konferenci, na které představila novinářům většinovou koalici. K překvapení některých účastníků dorazil na tiskovou konferenci i Jan Holásek. Podepsat dohodu však odmítl a přímo před zraky novinářů předestřel zástupcům ostatních stran požadavek na vyšší zastoupení RH ve výborech, komisích a městských organizacích.

"Jsem přesvědčený, že postupujeme konstruktivně. Od pondělí pracujeme na řešení, které by mělo spočívat ve zvýšeném zastoupení ve výborech, komisích a městských organizacích. Návrh budeme mít hotový dnes dopoledne a chtěli bychom, aby to bylo jako příloha součástí koaliční dohody. Věřím, že to bude akceptováno, v takovém případě hned podepíšeme. Já osobně jsem ve vyjednáváních vždy vyjadřoval většinový názor našich kandidátů," řekl na tiskové konferenci Holásek a situaci ve svém hnutí blíže komentovat odmítl.

Svůj postoj dala najevo i budoucí náměstkyně za RH Ilona Dvořáková. Ta uvedla, že nadále stojí o to, aby se Holásek ke koalici připojil. "Určitě by to bylo dobré i pro naše hnutí. Nechceme s Petrem Nebeským hnutí rozbořit. Rozhodně jsme nepodepsali na základě svých osobních ambicí, brali jsme to jako zodpovědný akt," řekla Dvořáková.

Na dohodu to během bizarní tiskové konference příliš nevypadalo. Pavlína Springerová dokonce označila Holáskův příchod a nepodepsání dohody slovy jako drzý a nevybíravý.

Podepsal jsem, oznámil odpoledne Holásek

Během dne se však situace překvapivě změnila. Holásek zaslal během dopoledne ostatním stranám své požadavky. A po výměně názorů nakonec odpoledne koaliční dohodu podepsal. "Po ranním setkání jsme zpracovali návrhy na obsazení výborů a komisí pro naše hnutí. Dostali jsme na to pozitivní reakci, která povede k naplnění našich návrhů. Mně to jako předsedovi RH umožnilo podepsat koaliční dohodu," řekl Salonkám Jan Holásek.

Kdo z povolebních jednání vzešel jako vítěz, je otázkou interpretace. Pavlína Springerová uvedla, že zbylé strany deklarovaly dobrou vůli bavit se o výborech a komisích se vstřícností vůči hnutí RH. "Vyjádřili jsme ochotu v některých komisích přepustit RH nějaké místo, rozhodně to ale není tak, že bychom akceptovali jejich požadavky. V koaliční smlouvě je napsáno, že obsazení výborů a komisí projednáme na lednovém zastupitelstvu," řekla Springerová.

V každém případě je už nyní jasné, jak bude vypadat městská vláda a jaké kroky k jejímu formálnímu zvolení povedou. Koaliční smlouvy tento týden projednají jednotlivé strany. Žádný problém se schválením se po dlouhých jednáních nedá očekávat. Slavnostní podpis koaliční smlouvy se uskuteční v pondělí dopoledne. V úterý pak na jednání zastupitelů dojde ke zvolení vedení města. Historicky první hradeckou primátorkou se podle dohody stane Pavlína Springerová (HDK). Jejím prvním náměstkem bude Miroslav Hloušek (ODS), dalšími náměstky pak Lukáš Řádek (TOP09), Pavel Vrbický (Piráti), Ilona Dvořáková (RH) a Adam Záruba (ZPHZ).  Radními by měli být zvoleni Arnošt Urban (HDK), Alexandr Hrabálek (ODS), Oldřich Vlasák (ODS), Aleš Dohnal (Piráti) a Jan Holásek (RH). V opozici skončí hnutí ANO a SPD. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek