Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

OBRAZEM: Jsme připraveni, hlásí Technické služby. Ukázaly zimní techniku

3. 11. 2022

OBRAZEM: Jsme připraveni, hlásí Technické služby. Ukázaly zimní techniku 0 snímků
Technické služby Hradec Králové dokončily přípravu na nadcházející zimní sezónu, během které se budou starat o údržbu místních komunikací, cyklostezek, chodníků a autobusových zastávek. K tomu jim pomůže několik speciálních vozidel pro zimní údržbu. Připravená mají také nákladní vozidla, techniku s pluhy i menší bagr pro případ sněhové kalamity. Radnice počítá pro nadcházející zimní údržbu silnic a chodníků s výdaji na úrovni loňských 11 milionů korun.

V zimním období udržují pracovníci technických služeb v Hradci Králové celkem 105 kilometrů vozovek - místních komunikací - a více než 340 kilometrů chodníků a cyklostezek. Údržbu vozovek zajišťují pomocí pěti sypačů, na chodníky je připraveno 25 menších vozidel. „Kromě této oblasti se také staráme o přechody pro chodce a zastávky MHD, práci zde ručně provádějí naši zaměstnanci. Pro letošní rok jsme pořídili nový traktor, obměnili jsme dvě sypací nástavby na vozidla a jeden chodníkový stroj,“ uvádí ředitel Technických služeb Hradec Králové Tomáš Pospíšil.

Pracovníci technických služeb také po městě rozmístili 222 beden s posypem na sníh a kluzký povrch, které mohou využívat i obyvatelé města. Další posypový materiál pak bylo třeba dokoupit. „Na skladě máme zásoby posypové soli určené na údržbu vozovek v celkovém množství 1480 tun. Je to přibližně stejné množství, jaké jsme měli na předešlou zimu. Nakonec jsme využili jen jednu třetinu materiálu, tudíž jsme letos v létě dokupovali zhruba 500 tun. Na chodníky máme ve skladech ještě 270 tun směsi tříděného písku a soli, který se v průběhu zimy může doplňovat“ dodává ředitel Pospíšil.

Technické služby jsou na letošní zimu připravené, a to i v případě silnější zimy. Pro údržbu vozovek je navíc sjednáno využití až deseti nakladačů a dvanácti nákladních vozidel pro odvoz sněhu na určená místa. „V případě prudké zimy jsme schopni na situaci reagovat i s vlastní technikou, připraveno máme osm traktorů s pluhy, tři malotraktory, dále čtyři nakladače a malý bagr,“ říká ředitel Pospíšil.

Zimní techniku si mohli zájemci prohlédnout ve čtvrtek dopoledne v areálu Technických služeb. Jaké je to sedět za volantem nákladních vozidel zimní údržby si vyzkoušeli například dosluhující primátor Alexandr Hrabálek (ODS), ale také děti z mateřské školy.  

Pokud bude letošní zima podobná té předešlé, počítají technické služby s výdaji zhruba 11 milionů korun.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek