Pátek

29. září 2023

Nyní

22°

Zítra

16°

Svátek má

Primátorkou Hradce je Pavlína Springerová. Dnes ji zvolili zastupitelé

15. 11. 2022

page.Name
Primátorkou Hradce Králové byla dnes zastupiteli zvolena prorektorka Univerzity Hradec Králové a předsedkyně Hradeckého demokratického klubu Pavlína Springerová. Stala se první ženou v čele města v jeho historii. V tajné volbě jí dalo hlas 20 z 34 přítomných zastupitelů.

Springerová se bude opírat o pětikoalici složenou z koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec (RH) a uskupení Změna pro Hradec a Zelení (ZPHZ). Pětikoalice má v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu většinu 21 křesel. Hnutí ANO, které volby ve městě vyhrálo, bude spolu s SPD v opozici.

Hnutí ANO na pozici primátora navrhlo dosavadního primátora Alexandra Hrabálka (ODS), aniž by mělo jeho souhlas s nominací. Hrabálek se k nominaci nemohl vyjádřit, protože byl z dnešního jednání omluven. Bez souhlasu navrženého není podle volebního řádu možné o něm hlasovat. Jedinou kandidátkou na primátora tak byla Springerová. Tu podpořil i předseda zastupitelského klubu ODS Oldřich Vlasák. "Návrh na pana Hrabálka je pro nás překvapivý. Podpoříme naši společnou kandidátku Pavlínu Springerovou," uvedl Vlasák.

"Budu-li zvolena, v žádném případě nebudu kumulovat funkce, mám připravený rezignační dopis na post prorektorky UHK," řekla těsně před volbou nově zvolená primátorka. Za programové priority označila dokončení územního plánu, výstavbu bytů, adaptační opatření na změnu klimatu a revitalizace řady oblastí v centru i na předměstích.

V další části jednání zvolili zastupitelé také náměstky primátora. Prvním náměstkem se stal Miroslav Hloušek z ODS, dalšími pak Lukáš Řádek (TOP09), Pavel Vrbický (Piráti), Ilona Dvořáková (RH) a Adam Záruba (ZPHZ). Radními posléze zastupitelé zvolili dosavadního primátora Alexandra Hrabálka (ODS), dalšího exprimátora Oldřicha Vlasáka (ODS), dále Arnošta Urbana (HDK), Aleše Dohnala (Piráti) a Jana Holáska (RH).

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek