Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Vraky na náměstí 28. října budí emoce. Jsou součástí výstavy Příběhy Ukrajiny

18. 11. 2022

page.Name
Tři autovraky přivezené z válkou zasažené Ukrajiny můžete až do 5. prosince vidět na náměstí 28. října v centru Hradce Králové. Jsou součástí putovní výstavy Příběhy z Ukrajiny, která má poukázat na hrůzy konfliktu. Výstava vzbuzuje mnoho emocí a ukazuje mimo jiné, jak napadení Ukrajiny Ruskem zasahuje do životů Ukrajinců. Při včerejší slavnostní vernisáží to ČTK řekl ředitel Paměti národa Východní Čechy Michal Bureš.

Netradiční výstava začala v září v Praze, poté byla převezena do Českých Budějovic. "Hradec Králové je třetím místem, kde se prezentuje. Už ve středu, když jsme auta instalovali, se lidé zastavovali. Reakce byly na škále od těch velice nenávistných, od silné kritiky proč stavíme vraky, kterých je plné Česko a proč upozorňujeme na Ukrajinu, když války probíhají i jinde ve světě, až po to, když přišel asi šestnáctiletý Ukrajinec a se slzami v očích řekl, že čeká osm měsíců na to, aby se mohl vrátit domů," řekl Bureš.

Rozstřílené a jinak zničené vraky aut z kyjevské oblasti Irpině, Buči a Hostomelu jsou podle něj reálným svědectvím války na Ukrajině. Prostřednictvím panelů a audionahrávek zprostředkovávají příběhy jejich majitelů z míst, kde se ruští vojáci dopouštěli zločinů. Převoz vraků zorganizovala díky partnerům Paměť národa, která od února pomáhá Ukrajině prostřednictvím finanční sbírky.

Kromě ředitele východočeské pobočky Paměti národa Michala Bureše se čtvrteční slavnostní vernisáže výstavy zúčastnili další významní hosté. Nechyběl zástupce vedení Paměti národa Martin Kroupa, ukrajinský uprchlík Sergej Bělogurov, nová hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK) nebo náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová (Východočeši).

Na ohořelou kapotu jednoho auta položil ve čtvrtek růži Vitalij, rodák z Kyjeva. ČTK řekl, že šel náhodou kolem, o výstavě nevěděl. Květinu došel koupit do nedalekého obchodního centra. "Zabíjejí mé kamarády, známé, ničí naše města, ukrajinský národ. Když Rusy nezastavíme, budou pokračovat dál a dál. Čečna, Gruzie, Ukrajina, je to imperialistický režim. V Rusku mám příbuzné, co začala válka nedá se s nimi bavit, jsou pod vlivem propagandy,“ řekl ČTK Vitalij, který se za několik dní vrací na Ukrajinu. "Česku budu nadosmrti vděčný za podporu," dodal.

Vedoucí regionálního rozvoje Paměti národa Martin Kroupa na úvod výstavy připomněl, že válka na Ukrajině je také válkou o naši suverenitu.

"Ukrajina se rozhodla, že chce vyznávat stejné hodnoty jako my. Když jsem mluvil s vojáky v Mykolajivu, fronta byla asi pět kilometrů daleko, říkali mi: Umíráme za Evropskou unii. Oni skutečně věří v to, že jejich jediná možná budoucnost je ve spojenectví s námi. Naší povinností, a řekl bych spíše sebezáchovou, je nedopustit, aby Ukrajina prohrála, ale aby drtivě porazila agresora, který útočí nejen na Ukrajinu, ale i na nás," řekl Kroupa.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Město Irpiň se stalo jedním ze symbolů války na Ukrajině. Rusové tam zničili most, který spojuje Irpiň, Buču, Hostomel a Vorzel s Kyjevem. Záběry zoufalých Ukrajinců, kteří se přes zničený most snažili uprchnout před boji do většího bezpečí na druhý břeh, na konci února obletěly svět.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Paměť národa