Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Fakultní nemocnice získala ocenění za projekt Hlavokrční ortézy

19. 12. 2022

page.Name
Projekt Hlavokrční ortézy z Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK) byl vybrán v letošním ročníku soutěže výzkumných projektů Transfera Technology Days 2022 mezi 11 finálových technologií, které byly na začátku prosince v Praze prezentovány panelu hodnotitelů. V hodnocení obecenstvem v sále byl vyhodnocen dokonce jako nejlepší projekt. Cílem soutěže je propojení vědy a byznysu.

Novou pomůcku vyvinula Petra Šolínová z Neurologické kliniky FNHK ve spolupráci s Janem Mejzlíkem (ORL klinika) a Ivanou Dvořáčkovou (úsek náměstkyně pro ošetřovatelskou péči). Hlavokrční ortéza zajistí prostřednictvím dlahy přiložené a fixované k hlavě a trupu vzpřímené postavení hlavy a krku a stabilitu páteře u pacientů s neurologickými onemocněními, kteří kvůli takzvanému syndromu spadlé hlavy mají potíže s přijímáním potravy a například polykáním.

„Vzpřímená poloha hlavy snižuje riziko vdechnutí potravy a zároveň umožní uživateli provádět úkony běžných denních činností. Velkou výhodou pomůcky je snadná manipulace a údržba a možnost individuální výroby, přímo dle dispozic uživatele. Velkou konkurenční výhodou ortézy je fakt, že žádná jiná pomůcka, která by zajistila vzpřímené držení hlavy tak, aby bylo zachováno bezpečné polykání a kvalita života, na trhu v ČR není dostupná,“ stojí v popisu projektu.

Hlavokrční ortéza je nyní individuálně vyráběným zdravotnickým prostředkem na zakázku. Pacienti si ji mohou nechat vyrobit po na základě předpisu od odborného lékaře a schválení revizního lékaře. Pomůcka je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Bližší informace o projektu je možné najít na https://ctbt.cz/headneckbrace.html.

Do letošního již 3. ročníku soutěže Transfera Technology Days se přihlásilo přes 30 projektů, z toho z Fakultní nemocnice Hradec Králové to byly kromě Hlavokrční ortézy ještě výzkumné projekty Dezinfekce a Závěs pro paretickou horní končetinu. Do finálového klání porota vybrala celkem 11 projektů, absolutním vítězem se stalo speciálního magnetické čerpadlo Západočeské univerzity v Plzni. Více informací o soutěže je možné najít na https://www.transfera.cz/aktuality/vitezne-projekty-tt-day-2022/.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Transfera Technology Days