Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

17°

Svátek má

Hradec bude mít schodkový rozpočet, investice sníží na 523 milionů korun

14. 12. 2022

page.Name
Hradec Králové bude mít v roce 2023 rozpočet se schodkem 174 milionů korun při příjmech 2,71 miliardy korun a výdajích 2,89 miliardy korun. Investice zřejmě město sníží na 523 milionů korun, na letošek byly plánovány na 699 milionů korun. Rozpočet dnes schválilo městské zastupitelstvo. Pro hlasovalo 29 z 33 přítomných zastupitelů. Podporu rozpočet dostal i od většiny opozičních zastupitelů z hnutí ANO. Tři zastupitelé se zdrželi, jeden byl proti.

Na vyrovnání schodku by město mělo použít především peníze ušetřené v minulých letech. V sumě 90 milionů korun město schodek vyrovná z loni přijatého úvěru ve výši 400 milionů korun. Jiné půjčky si město brát nebude.

Opoziční zastupitelka a bývalá náměstkyně primátora pro ekonomiku Monika Štayrová (ANO) se pozastavila nad tím, zda tvůrci rozpočtu správně odhadli nárůst daňový příjmů města v příštím roce. "Rozpočet počítá s meziročním nárůstem daňových příjmů o 20 procent (na 2,2 miliardy korun), zatímco ještě v září se předpokládalo desetiprocentní nevýšení. Královéhradecký kraj má navýšení daňových příjmů o 13 procent," řekla Štayrová. Ocenila, že rozpočtový výhled počítá do roku 2025 s dosažením kladného salda rozpočtu ve výši 78 milionů korun.

Podle náměstka primátorky pro ekonomiku Miroslava Hlouška (ODS) konečnou podobu rozpočtu proti situaci ze září zásadně změnily požadavky jednotlivých městských organizací na pokrytí růstu cen energií či růstu mezd. Náměstek primátorky pro majetek Pavel Vrbický (Piráti) doplnil, že nové vedení radnice má některé projekty zatím stranou, aby je po prostudování mohlo do rozpočtu zařadit. Například by mělo jít o stacionář pro zdravotně postižené za odhadovaných 200 milionů korun.

V kapitole investic by město mělo příští rok nejvíce zaplatit za stavbu fotbalového stadionu, a to přes 260 milionů korun. Fotbalový stadion za 631 milionů korun bez daně by měl být hotový na konci června 2023. Jde o největší investici města v jeho novodobé historii.

Dalšími významnými investičními výdaji s částkami po 30 milionech korun budou pokračující rekonstrukce ZUŠ Střezina a Základní školy Úprkova. Na přestavbu křižovatky Mileta město počítá s výdajem 20 milionů korun. Přes 37 milionů korun by mělo jít do vybudování metropolitní hlasové a datové sítě.

U běžných výdajů město výrazné zvýšení naplánovalo u městské hromadné dopravy. Dotace městskému dopravnímu podniku vzroste o 29 procent na 380 milionů korun z letos původně plánovaných 294 milionů korun. V letošním roce radnice dotaci kvůli zdražení pohonných hmot, energií, náhradních dílů a dalších nákladů zvedla na 331 milionů korun.

V rezervě rozpočtu město bude v roce 2023 mít 65,5 milionu korun. Z toho 20 milionů korun bude činit rezerva na zdražování energií.

Pro letošní rok zastupitelé schválili rozpočet se schodkem 507 milionů korun při příjmech 2,29 miliardy a výdajích 2,79 miliardy korun. Město však v lednu hospodařilo podle rozpočtového provizoria, protože zastupitelé loni v prosinci po kritice opozice neschválili rozpočet pro letošní rok. Přepracovaný rozpočet schválili letos 31. ledna.

Koalici pěti subjektů po zářijových komunálních volbách v Hradci Králové vytvořily koalice Hradeckého demokratického klubu a TOP 09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. V opozici jsou ANO a SPD.

ČTK