Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Hradec podpoří podnikatele. Nájemné v nebytových prostorách nezvedne

22. 12. 2022

page.Name
Hradecká radnice nebude podnikatelům pro rok 2023 zvyšovat nájemné v nebytových prostorách města. Neuplatní takzvanou inflační doložku. Zachování stávajícího nájemného pokládá za podporu podnikatelů v době zdražování energií a dalších nákladů. Při uplatnění inflační doložky by radnice mohla nájemné zvýšit až o 13,5 procenta, a vyinkasovat tak do rozpočtu navíc téměř 6,5 milionu korun. Rozhodnutí znamená úlevu pro asi 900 nájemců obchodů a kanceláří a šest stovek nájemců garáží.

„V současné době, kdy podnikatelům narůstají náklady nejen na energie, ale také materiál a výrobu, jsme se rozhodli upustit od požadavku uplatnění inflační doložky. Chceme tímto krokem podpořit všechny podnikatele a třeba i motivovat ty nové, kteří by mohli městské nebytové prostory začít využívat,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast správy majetku města Pavel Vrbický (Piráti).

Uplatnění inflační doložky, kterou má město zahrnutou v nájemních smlouvách, by se týkalo více než jednoho tisíce nájemců. Pronajatých je v současné době přibližně devět stovek obchodů či kanceláří, a dále šest stovek garážových stání ve vlastnictví města.

Ačkoliv by město mohlo nájemné vzhledem k inflaci dle platných smluv zvednout až o 13,5 procenta, nájemné zůstane stejné jako letos. Jak se zachová radnice pro rok 2024, se podle Vrbického rozhodne až podle vývoje ekonomické situace v příštím roce.

V Hradci Králové se cena pronájmu nebytových prostor pohybuje od 600 po 5000 korun za metr čtverečný za rok s ohledem na jejich lokalitu, velikost a stav. Nebytové prostory radnice pronajímá formou výběrových řízení.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz