Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Hradecké strážníky nově povede Martin Žďárský, rozhodli zastupitelé

13. 12. 2022

page.Name
Dosavadní instruktor přípravy městské policie a bývalý dlouholetý příslušník Policie ČR Martin Žďárský (50) se stal dočasným šéfem hradecké městské policie. V čele strážníků střídá Miroslava Hlouška (ODS), který se nedávno stal prvním náměstkem primátorky. Žďárského si Hloušek podle svých slov vytipoval jako svého nástupce už před dvěma lety, sám Žďárský výraznější změny v městské policii nechystá. Náměstek primátorky Hloušek by se do funkce ředitele mohl po konci na radnici znovu vrátit.

Hradečtí zastupitelé dnes jmenovali do funkce šéfa městských strážníků Martina Žďárského. Před hlasováním ho podpořil současný první náměstek primátorky Miroslav Hloušek, který před nástupem na radnici vedl městskou policii 17 let. "Svého nástupce jsem si vytipoval už před dvěma lety. Má dlouholetou zkušenost u Policie ČR a poslední dva roky byl připravován na tuto funkci u městské policie. Myslím, že má všechny předpoklady proto, aby v příštím období městskou policii dobře řídil," řekl Hloušek zastupitelům. 

Martin Žďárský u hradecké městské policie pracuje od ledna 2020. Věnoval se organizaci a vedení fyzické přípravy strážníků, výcviku v použití donucovacích prostředků včetně střelby služebními zbraněmi, vytvářením taktik služebních zákroků, jejich výuce a výcviku v nich. Předtím od roku 1995 působil v bezpečnostních sborech. Od roku 2006 pracoval na ředitelství služby pořádkové policie policejního prezidia a od roku 2007 byl vrchním komisařem na oddělení krizového řízení krajského ředitelství policie v Hradci Králové. 

"Když jsem před dvěma lety nastupoval k hradeckým strážníkům, bral jsem to jako výzvu, abych ještě něco udělal pro bezpečnost tady v Hradci. Tehdy jsem ještě nevěděl, že se to vyvine takto. Na funkci se moc těším, je to nová výzva," řekl Salonkám nový šéf strážníků Žďárský. Městskou policii podle svých slov přebírá v dobré formě. "Žádné zásadní změny neplánuji," dodal.

Formálně se Martin Žďárský stal strážníkem pověřeným vedením městské policie. Hloušek by se v případě konce na radnici do čela strážníků měl vrátit. "Formálně je po právní stránce funkce ředitele obsazená," vysvětlila tajemnice magistrátu Markéta Bartušová, že Hloušek byl pouze uvolněn pro výkon pozice náměstka primátora a teoreticky by se poté měl do funkce ředitele vrátit. Vzhledem k tomu, že na konci současného volebního období bude Hlouškovi 67 let, však není jeho návrat příliš pravděpodobný.

Městská policie Hradec Králové zaměstnává 125 lidí, z toho je přibližně 100 strážníků. Roční rozpočet městské policie je kolem 100 milionů korun.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek