Úterý

6. června 2023

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Koncerty, stánky i šapitó. Na Velkém náměstí začaly vánoční trhy

8. 12. 2022

page.Name
V pátek dopoledne začaly na Velkém náměstí v Hradci Králové dlouho očekávané vánoční trhy. V novém velkolepém formátu a na novém místě plánovala trhy hradecká radnice už v roce 2020, stejně jako o rok později ale jejich konání na poslední chvíli znemožnila epidemická situace. Letos už ale jejich konání nic nebránilo. V příštích dvou týdnech se můžete těšit na Velkém náměstí na téměř stovku prodejních stánků, dětskou zónu a také každodenní kulturní program.

Vánoční trhy se v minulosti v Hradci Králové tradičně nekonaly na největším a nejnavštěvovanějším Velkém náměstí v úplném centru města, ale na náměstí Masarykově. Letos poprvé tomu bude jinak. Dějištěm vánočních trhů je od pátku 9. až do 23. prosince vůbec poprvé historické centrum města. Prostor Velkého náměstí pod Bílou věží obsadila během tohoto týdne na místo automobilů skoro stovka prodejních stánků. Těšit se můžete na tradiční vánoční pochutiny jako jsou trdelník, pečené kaštany, cukroví nebo střapáče, chybět nebude punč, medovina nebo svařák. Nakoupit budete moct i vánoční dárky všeho druhu. Například ručně vyráběné svíčky, ručně malované kabelky a peněženky, okrasnou a dekorační keramiku nebo výrobky z ovčí vlny.

Stánky trhovců ale zdaleka nebudou to jediné, na co se můžete během 14 dní na Velkém náměstí těšit. Pro děti jsou připravené kolotoč, střelnice a také cirkusové šapitó, ve kterém se každý den uskuteční speciální program. Dospělí pak ocení párty stan s grilováním, prodej vánočních stromků a kaprů a také kulturní program na hlavním pódium, kde každý den vystoupí hned několik zpěváků či kapel.

Hned první den v pátek 9. prosince se můžete těšit na koncerty Michala Horáka, Martina Růži a Heidi Janků. V dalších dnech vystoupí namátkou třeba Bára Basiková, Michal Foret nebo Děda Mládek Illegal Band. Kompletní program najdete na webu www.vanocevhradci.cz

Tržiště na Velkém náměstí se otevírá každý den v 10 hodin dopoledne. Otevřené bude od pondělí do čtvrtka do 18 hodin, v pátek a v sobotu do 20 hodin a v neděli do 19 hodin. Pořadatelem trhů je Hradecká kulturní a vzdělávací společnost.

Kvůli vánočním trhům není možné na Velkém náměstí už od začátku týdne parkovat. Pro parkování můžete využít bezplatné parkoviště u koupaliště Flošna nebo zpoplatněné parkovací domy Jana Gayera a Regiocentrum. Pohodlný způsob, jak se na vánoční trhy dopravit, pak nabídne speciální autobusová linka, která bude jezdit z Velkého náměstí přes Adalbertinum, Muzeum, Ulrichovo náměstí, Střelnici, Centrál a Magistrát města zpátky na Velké náměstí. Využít ji můžete zdarma a odjezdy z náměstí budou od 10 do 17.30 hodin zpravidla každou půlhodinu.

S novým velkolepým konceptem vánočních trhů na Velkém náměstí přišla radnice už v roce 2020. Připravené bylo tehdy i venkovní kluziště a další atrakce především pro děti, jako například vláček. Konání trhl však znemožnila epidemie covid-19. Stejná situace se opakovala i loni. Až letos se Hradečáci opravdu velkých vánočních trhů v samém srdci města dočkají.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK, Pavel Struha, HKVS