Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

OBRAZEM: Fortna je po rekonstrukci opět průjezdná

16. 12. 2022

OBRAZEM: Fortna je po rekonstrukci opět průjezdná 0 snímků
Na přebudovanou křižovatku Fortna v centru Hradce Králové se dnes po více než osmi měsících vrátila veškerá doprava. Křižovatka byla od začátku dubna kvůli přestavbě na bezpečnější kruhový objezd pro dopravu uzavřena. Od září přes ni jezdily jen autobusy MHD. Po opravě město dnes pro veškerou dopravu otevřelo i Moravský most přes Orlici, který je v sousedství křižovatky Fortna.

Slavnostním přestihnutím pásky se dnes dopoledne pro řidiče po více než osmi měsících oficiálně otevřela křižovatka Fortna, přilehlý dopravní terminál a také Moravský most. Stavbaři během prací přestavěli křižovatku na kruhový objezd a přebudovali širší okolí dopravního uzlu. Především vybudovali nová přestupní stanoviště městských a linkových autobusů. Město přestavba vyšla na 63,6 milionu korun včetně daně, z nichž až 43 milionů korun by měla pokrýt evropská dotace, uvedla radnice.

„Otevření zrekonstruované křižovatky Fortna, přestupního terminálu a uvedení do plného provozu Moravského mostu je určitě dobrou zprávou pro všechny řidiče i cestující v městské hromadné dopravě. Řidiči se na objízdných trasách museli někdy potýkat se zdržením a hustým provozem, což by se nyní mělo výrazně zlepšit. Úpravami křižovatky Fortna i navazující ulice Ignáta Herrmanna se také podařilo splnit zásadní cíl, a to zvýšit bezpečnost a komfort chodců a cyklistů v této lokalitě,“ uvádí investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09). 

Stavebních prací a uzavírky prostoru se městu podařilo využít a k rekonstrukci terminálu a křižovatky připojilo během léta také generální opravu přilehlého Moravského mostu. „Technické služby Hradec Králové zde zajistily provedení antikorozního nátěru zábradlí, obnovu povrchu vozovky a chodníků a opravy mostních závěr. Do spodní části mostu pak byly umístěny sítě proti holubům,“ říká ředitel technických služeb Tomáš Pospíšil. Veškeré práce zde byly dokončeny v říjnu. Náklady na opravu památkově chráněného mostu se vyšplhaly na 24 milionů korun. Most o délce 54 metrů pochází z roku 1914, jeho součástí je od roku 1917 i vodní elektrárna.

Křižovatkou Fortna prochází vnitřní silniční okruh kolem historického jádra města a také je na ní důležitý přestupní uzel hromadné dopravy. Před přestavbou se na křižovatce a u zastávek MHD ve špičkách tvořily kolony aut. Na místě bývá mnoho studentů, protože v okolí je několik středních škol, kampus univerzity a vědecká knihovna. U křižovatky je i okresní soud, kasárna a zimní stadion.

V těsném sousedství křižovatky město v roce 2019 dokončilo nákladem 26 milionů korun opravu krytého schodiště Bono publico, které spojuje prostor Fortny s historickým Velkým náměstím.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto Tomáš Kulhánek