Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Po covidové pauze se do Hradce vrátí novoroční ohňostroj. Možná naposled

13. 12. 2022

page.Name
Po třech letech se v Hradci Králové znovu uskuteční tradiční vítání nového roku s názvem První den spolu. Na Velkém náměstí se na Nový rok můžete těšit na videosestřih nejvýznamnějších hradeckých událostí roku 2022, čočkovou polévku nebo slavnostní zvonění na zvon Augustin. Vrcholem programu pak bude desetiminutový ohňostroj, který se krátce po 18. hodině spustí z Bílé věže. V příštím roce chce radnice přijít se změnou novoroční akce. Ohňostroj si tak Hradečáci budou moct užít zřejmě naposledy.

Tradiční vítání nového roku na Velkém náměstí pod názvem První den spolu je zpátky. Oblíbená novoroční akce se po pauze způsobené epidemií koronaviru vrací v podobném stylu, na jaký byli Hradečáci zvyklí v dřívějších letech. První lednový den se tak můžete těšit mimo jiného i na novoroční ohňostroj. "Můžu potvrdit, že novoroční ohňostroj se 1. ledna 2023 uskuteční. Program bude podobný tomu, jaký byl před covidovou pauzou," řekla Salonkám náměstkyně primátorky pro kulturu Ilona Dvořáková (Rozvíjíme Hradec). 

Program oblíbené akce První den spolu začne v 16 hodin, kdy návštěvníci uvidí sestřih z nejdůležitějších hradeckých událostí letošního roku. "Vedení města bude rozdávat čočkovou polévku, punč a čaj. Před 18. hodinou by měla vystoupit paní primátorka, poté krátce zazní zvon Augustin a vše zakončí desetiminutový ohňostroj," popsal plánovaný program ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti (HKVS) Miroslav Franc. Rozhodně podle něj nehrozí, že by letos měli být Hradečáci s délkou a kvalitou ohňostroje nespokojení. V roce 2016 se HKVS dostala pod palbu kritiky poté, co novoroční ohňostroj trval jen zhruba 120 vteřin. V posledních letech před covidovou pauzou se jeho rozsah ustálil na zhruba 10 minutách. 

Novoroční ohňostroj bude zřejmě naposledy

Nové vedení města podle náměstkyně pro kulturu o novoročním ohňostroji živě diskutovalo. Mnohá města v Česku i v zahraničí totiž v posledních letech od ohňostrojů upouštějí. Důvody jsou různé. Finanční náročnost, ohleduplnost ke zvířatům nebo snaha nezatěžovat centra měst nadměrným hlukem a emisemi. Ohňostroje pak města nahrazují třeba videomappingem nebo drony. 

Podle Dvořákové se změna chystá i v Hradci. "Chtěli bychom, aby to v roce 2024 bylo jinak. Momentálně zpracováváme analýzu, jak to vypadá v jiných srovnatelných městech u nás i v zahraničí, abychom se inspirovali a mohli se potom adekvátně rozhodnout, která varianta bude správná. Pravdou je, že si myslíme, že v dnešní době už jsou různé modernější způsoby, které jsou šetrné jak pro životní prostředí, tak například pro zvířata," potvrdila náměstkyně s tím, že analýza by měla být hotová zhruba v polovině února. Přehled důsledků ohňostrojů si chce nechat radnice zpracovat i od veterinářů a městské policie.

Plánovaný konec tradičního novoročního ohňostroje tak, jak jsou na ni Hradečáci zvyklí, souvisí kromě výše uvedených důvodů ještě s jedním faktem. Rachejtle totiž tradičně létají z ochozu Bílé věže. V příštím roce by se tam však měla nainstalovat ochranná síť proti sebevrahům. "Pokud se na Bílou věž nainstaluje ochrannou síť, která je v plánu, tak by ohňostroj takto pokračovat nemohl. Síť by se totiž musela vždy sundávat a instalovat znovu, což by bylo finančně velmi náročné. Budeme tedy zvažovat jiné varianty," zakončila Dvořáková. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK