Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V Hradci dnes začíná fungovat IDS, zatím ve zkušebním režimu

1. 12. 2022

page.Name
Ve čtvrtek 1. prosince začal v Hradci Králové čtyřměsíční zkušební provoz inteligentního dopravního systému (IDS). Stavební a instalační práce na IDS jsou až na několik drobností dokončené. Na všech semaforech se spouští přednastavené signální plány, které se v průběhu dne změní s ohledem na dopravní špičku. Zároveň budou jednotlivé křižovatky a dohledové body měřit intenzitu dopravy. Na základě získaných dat se poté nastaví nejvhodnější signální systém do ostrého provozu, který začne fungovat na jaře příštího roku.

„Hradecká dopravní struktura navržená architektem Gočárem nám sice dlouhá léta výrazně pomáhala, s postupným zintenzivněním dopravy ale vidíme, že se bez moderních prvků neobejdeme. Právě inteligentní dopravní systém by měl být řešením do budoucnosti, měl by pomoci se zprůjezdněním náročných úseků i zvýšit bezpečnost,“ říká nová primátorka Pavlína Springerová (HDK).

Inteligentní dopravní systém funguje od dnešního dne po dobu čtyř měsíců ve zkušebním režimu s přednastavenými signálními plány. Během této doby budou vyzkoušeny přednastavené varianty řízení dopravy ve městě. Zároveň budou kamery, detektory a měřidla instalované na vybraných místech sbírat data, která přispějí k nastavení ideálního modelu fungování systému. K tomu mohou přispět také občané města. Na e-mailovou adresu ids@mmhk.cz mohou zasílat své připomínky a poznatky, město se je bude všechny snažit zohlednit při tvorbě finálního signálního plánu. Systém by měl být do ostrého provozu spuštěn během dubna, a to včetně penalizačního modulu. Až do jara se řidiči pokut bát nemusí.

Práce na inteligentním dopravním systému byly zahájeny v červnu loňského roku. „Výměny semaforů probíhaly na etapy, nyní jsme v té poslední. Zbývá už jen dokončit chodníky na kruhové křižovatce ulic Sokolská a Brněnská. Jedná se o stavební drobnosti, spuštění zkušebního provozu IDS tedy nic nebrání,“ popisuje investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09).

Obměna semaforů se týkala 34 křižovatek a čtyř signalizovaných přechodů po celém městě. Za celý systém včetně nákladů šestiletého provozu, servis a další služby město zaplatí 308,1 milionu korun včetně DPH, přičemž maximálně 157,82 milionu korun pokryje dotací z Operačního programu Doprava. „Systém IDS budeme využívat několik dalších desítek let, ale nejedná se o koncové řešení dopravy ve městě. Chceme se zaměřit na další varianty, které by mohly přispět ke zlepšení. Jednou z nich bude například výstavba Severní tangenty,“ doplňuje primátorka.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz