Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Blíží se Dušičky. Hřbitovy budou otevřené až do večera, posílí i spoje MHD

24. 10. 2022

page.Name
V období dne památky zesnulých, tedy Dušiček, bude v Hradci Králové prodloužena provozní doba hřbitovů. Technické služby je kvůli očekávanému vyššímu zájmu veřejnosti nechají otevřené až do večera. Do míst s největšími hřbitovy budou navíc posíleny spoje městské hromadné dopravy. Zapojí se také zástupci městské policie, která bude v tyto dny dohlížet na pořádek v okolí pohřebišť.

Letošní zesnulých letos připadá na středu 2.listopadu. Zvýšená návštěvnost hřbitovů se dá však očekávat už během volných dnů před tímto datem. Tedy ve sváteční pátek 28. října a také o víkendu. „Provozní doba městských hřbitovů bude od pátku 28. října do středy 2. listopadu od 8 až do 20 hodin. Jinak se v tomto zimním období hřbitovy zavírají v 17 hodin,“ uvádí vedoucí správy městských pohřebišť Technických služeb Hradec Králové Naďa Štěrbová. Veřejnosti bude přístupná také kancelář na kuklenském hřbitově, která je v provozu vždy v pondělí a ve středu od 8 do 12 a od 13 do 16.30 hodin. Mimořádně bude přístupná také v úterý 1. listopadu od 8 do 12 hodin. „Upozorňujeme návštěvníky hřbitovů, aby si zvláště v období Dušiček, kdy se zde pohybuje velké množství lidí, dávali pozor na svoje osobní věci a nezapomínali na zákazy vjezdu osobních automobilů,“ dodala vedoucí Štěrbová.

Na očekávaný zvýšený zájem veřejnosti o návštěvu míst posledního odpočinku blízkých bude reagovat i dopravní podnik, který posílí dopravu do míst s největšími hřbitovy, tedy Kuklen a Malšovic. Dopravu na lince číslo 3 budou o nadcházejícím prodlouženém víkendu zajišťovat kvůli vyšší kapacitě kloubové vozy. Stejné opatření bude platit také na lince číslo 9, kde městský dopravce navíc zlepší dostupnost lesního hřbitova. Ve dnech 28., 29. a 30. října a ve středu 2. listopadu bude linka číslo 9 od 8 do 19 hodin zajíždět všemi spoji až na lesní hřbitov. V té době tak nebude obsluhovat zastávku U Střelnice.  

Na hřbitovech a jejich okolí se zaměřují také městští strážníci. Kontrolovat budou hlavně veřejný pořádek, dodržování hřbitovního řádu i dopravy. „Strážníci jsou připraveni koordinovat dopravní situaci na příjezdových komunikacích, usměrňovat dopravu a dohlížet na parkování v okolí hřbitovů,“ sdělila Eva Kněžourová z hradecké městské policie.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek