Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Dnes se poprvé sejdou zastupitelé. Nové vedení města ale zřejmě nezvolí

24. 10. 2022

page.Name
V Hradci Králové se dnes odpoledne sejdou na ustavujícím zasedání zastupitelé zvolení v zářijových volbách. Na programu je sice volba primátora a dalších funkcionářů města, ale zvolení nového vedení města se nepředpokládá. Strany se totiž dosud nedohodly na většinové koalici.

O pětikoalici od voleb jednají koalice HDK+TOP09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec (RH) a uskupení Změna pro Hradec a Zelení (ZPHZ). V úterý 18. října ale ODS odmítla navržené rozdělení gescí a navrhla jednat o vytvoření široké koalice včetně ANO. Po následném jednání strany pětikoalice oznámily, že koaliční smlouvu v původně oznámeném termínu dnes dopoledne nepodepíšou a že budou dál jednat.

Aktuálně je varianta pětikoalice stále jednoznačně nejpravděpodobnější uspořádáním na hradecké radnici. V posledním společném prohlášení všech pět stran uvedlo, že široká koalice s ANO není přijatelnou variantou. Známá jsou i jména, které bude pětikoalice navrhovat na post primátorky, náměstků a radních. K jejich zvolení však dojde až po definitivním schválení koaliční smlouvy. V současnosti se ještě řeší spor o to, zda budou gesce investic a rozvoje města pod jedním nebo dvěma náměstky. V zastupitelstvu by pětikoalice měla 21 z 37 mandátů, ve volbách vítězné hnutí ANO by zůstalo v opozici.

ANO zřejmě oznámí odchod do opozice

Zatímco pětikoalice se podle všeho dnes žádné své kandidáty do vedení města navrhovat nechystá, svůj vlastní návrh předloží hnutí ANO. Jeho součástí přitom zřejmě budou i členové dalších stran. Vzhledem k tomu, že spolupráci s ANO však strany pětikoalice odmítají, je krajně nepravděpodobné, že by nominanti ANO získali v zastupitelstvu podporu. Podle místopředsedy zastupitelského klubu hnutí ANO Denise Doksanského, se ANO v případě nezvolení jejich kandidátů do vedení města kloní k tomu, že oznámí odchod do opozice. Tento krok však ještě musí dnes odpoledne posvětit zastupitelský klub.

Podle všeho tak na odpoledním ustavujícím zasedání zastupitelé pouze složí slib a nové vedení města nezvolí. Město tak budou dál řídit současní funkcionáři v čele s primátorem Alexandrem Hrabálkem (ODS).

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz