Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Městská vláda je kompletní. Radními budou senátor i dva exprimátoři

18. 10. 2022

page.Name
Jedenáct členů bude mít nová městská vláda v Hradci Králové. Primátorku Pavlínu Springerovou (HDK) a jejích pět náměstků doplní v radě města dalších pět neuvolněných radních. Chybět mezi nimi nebude dosluhující primátor Alexandr Hrabálek (ODS), jeho předchůdce z let 1998-2004 Oldřich Vlasák (ODS) nebo senátor za Hradecko Jan Holásek (Rozvíjíme Hradec). Členem rady města bude i Aleš Dohnal (Piráti), který má za sebou aféru s řízením pod vlivem alkoholu a bez řidičského průkazu.

O jméně nové primátorky je v Hradci Králové jasno už delší čas. Od neděle znají Hradečáci i její náměstky. Krýt záda budou Pavlíně Springerové jako první náměstek Miroslav Hloušek (ODS) a dále Lukáš Řádek (TOP09), Pavel Vrbický (Piráti), Ilona Dvořáková (Rozvíjíme Hradec) a Adam Záruba (Změna pro Hradec). Podle zákona bude primátorce náležet odměna ve výši 93 tisíc měsíčně, náměstci pak dostanou měsíčně necelých 82 tisíc.

V gesci primátorky Springerové by mělo být školství, krizové řízení, bezpečnost, mezinárodní vztahy a agenda Komise místních samospráv. První náměstek Hloušek má odpovídat za ekonomiku a rozpočet, dopravu, sport a městské organizace, náměstek Řádek by měl mít na starosti rozvoj, životní prostředí, dotace a energetiku, náměstek Vrbický by měl řešit hlavně sociální oblast, městský majetek, IT a digitalizaci. Náměstkyně Dvořáková by měla mít v gesci kulturu a cestovní ruch a náměstek Záruba investice, územní plán, urbanismus a architekturu a památkovou péči. 

Nová hradecká pětikoalice také už s předstihem oznámila, že v radě města usedne celkem 11 lidí. Kromě primátorky a pěti náměstků se jedná o dalších pět radních. Dle dohody nové koalice budou všichni radní působit jako neuvolnění, nebudou tedy vykonávat funkci na plný úvazek. V praxi to znamená, že neuvolnění členové rady města dostanou za svou funkci odměnu ve výši zhruba 11 tisíc měsíčně. Jako uvolnění by měli nárok na téměř 73 tisíc.

Oficiálně koalice jména radních ještě neoznámila, jejich jména však potvrdili Salonkám členové vyjednávacích týmů ze všech stran nové koalice. Jedenáctku členů městské vlády doplní advokát Arnošt Urban z HDK, končící primátor Alexandr Hrabálek (ODS), další exprimátor Oldřich Vlasák (ODS), krajský zastupitel Aleš Dohnal (Piráti) a senátor Jan Holásek (Rozvíjíme Hradec). 

Zajímavostí je, že zatímco mezi náměstky najdete některé politické nováčky, neuvolnění radní jsou bez výjimky zkušení politici. Důkazem je účast dvou hradeckých primátorů Hrabálka s Vlasákem, současného senátora za Hradecko Holáska i dlouholetého zastupitele a bývalého radního města Urbana. Výraznou politickou osobností se stal v minulých letech i Dohnal. Jeho politický vzestup však loni v létě zastavila aféra, kterou spustilo zjištění České televize, že byl v roce 2019 nejprve přistižen při řízení pod vlivem alkoholu a po ztrátě řidičského průkazu následně sedl za volant znovu, ačkoliv měl od policistů vysloven zákaz řízení. Dohnal následně rezignoval na post městského zastupitele, v letošních volbách ale získal mandát zpět. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek