Pondělí

5. června 2023

Nyní

22°

Zítra

20°

Svátek má

Náměstky primátorky budou Hloušek, Řádek, Vrbický, Dvořáková a Záruba

16. 10. 2022

page.Name
Hradec Králové by měl mít novou městskou vládu 24. října. Zastupitelé by ten den na ustavujícím zasedání měli zvolit primátorkou Pavlínu Springerovou (HDK). Jejím 1. náměstkem se má stát Miroslav Hloušek (ODS). Dalšími náměstky budou dle dohody nové pětikoalice Pavel Vrbický (Piráti), Lukáš Řádek (TOP09), Ilona Dvořáková (Rozvíjíme Hradec) a Adam Záruba (Změna pro Hradec). Jména náměstků oznámila nová koalice po dnešním večerním jednání. V příštích dnech budou jednotlivé strany schvalovat koaliční smlouvu.

Nedělní jednání nově vzniklé hradecké koalice HDK+TOP09, ODS, Pirátů, Rozvíjíme Hradec (RH) a Změny pro Hradec a Zelených (ZPHZ) přineslo odpovědi na další otázky týkající se nové hradecké vlády. Tu bude dle dohody koaličních stran tvořit primátorka Pavlína Springerová, její náměstci Miroslav Hloušek, Lukáš Řádek, Pavel Vrbický, Ilona Dvořáková a Adam Záruba a dalších pět členů rady města. Celkem tak bude mít Hradec Králové 11 radních. 

"Jednání probíhalo konstruktivně. Řešili jsme jednu agentu, která byla poptávána dvěma subjekty, vyřešili jsme ji ke spokojenosti všech. V tuto chvíli máme jednoznačně dané složení vedení města pro období 2022 až 2026," řekla dnes Springerová.

Pětikoalice má v plánu podepsat koaliční smlouvu 24. října před zasedání ustavujícího zastupitelstva. Pětikoalice by měla mít v zastupitelstvu 21 ze 37 mandátů. Ve volbách vítězné hnutí ANO a také SPD tak zřejmě skončí v opozici.

V gesci primátorky Springerové by mělo být školství, krizové řízení, bezpečnost, mezinárodní vztahy a agenda Komise místních samospráv. První náměstek Hloušek má odpovídat za ekonomiku a rozpočet a městské organizace, náměstek Řádek by měl mít na starosti rozvoj, životní prostředí, dotace a energetiku, náměstek Vrbický by měl řešit hlavně sociální oblast, bytovou politika, IT a digitalizaci. Náměstkyně Dvořáková by měla mít v gesci kulturu a cestovní ruch a náměstek Záruba investice, územní plán, urbanismus a architekturu a památkovou péči. K dořešení zbývá oblast dopravy, majetku a sportu, řekli dnes zástupci koalice.

Série povolebních jednání pětikoalice je podle Springerové po dnešku u konce. "Musím dodat, že ještě v pondělí dojde k bilaterální schůzce mezi zástupci Pirátů a ODS, kde bude definitivně dořešena gesce majetku, protože jsou dvě varianty, což má potom dopad i na gesci sportu a dopravy. Máme dvě varianty a pouze rozhodneme, která z nich bude aplikována. Není žádný spor, pouze potřebujeme rozhodnout, která varianta bude efektivnější. Jde pouze o kosmetickou záležitost, vše je jinak domluvené," řekla Springerová.

Pětikoalice se již dříve také dohodla na 11členné radě města, kde by měla mít koalice HDK a TOP 09 tři místa stejně jako ODS. Po dvou radních by měli mít Piráti a Rozvíjíme Hradec, Změna pro Hradec a Zelení obsadí v radě jedno místo. Pět radních, tedy kromě pěti uvolněných (plně placených) náměstků a primátorky, by mělo být neuvolněných, tedy ne plně placených. Jména zbývajících radních zveřejní pětikoalice v nejbližších dnech.

Zářijové komunální volby v Hradci Králové vyhrálo ANO se ziskem 13 mandátů před druhým uskupením HDK a TOP 09 se sedmi mandáty, třetí byla ODS s pěti mandáty. Piráti mají čtyři mandáty, Rozvíjíme Hradec drží tři křesla stejně jako SPD. Uskupení Změna pro Hradec a Zelení má dva mandáty.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek