Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Nový výtvarný pavilon na Střezině začne sloužit žákům od nového roku

17. 10. 2022

page.Name
Žáci ZUŠ Střezina se na začátku příštího roku vrátí do nově zrekonstruovaného výtvarného pavilonu. V něm letos došlo k výměně všech oken, vnitřních rozvodů, úpravě vnitřních omítek a k zateplení obvodových stěn. Veškeré práce na budově by měly být dokončeny v závěru letošního roku. Od ledna tak budou žáci opět plně využívat fotoateliér, keramickou dílnu včetně pecí, malířské ateliéry a výstavní prostory. Rekonstrukce ZUŠ Střezina bude v příštím roce pokračovat v tanečním pavilonu a spojovací chodbě.

Rekonstrukce největší základní umělecké školy v celém Česku začala první etapou na začátku letošního roku. Podle primátora Alexandra Hrabálka (ODS) práce postupují podle plánovaného harmonogramu. Výtvarný pavilon tak bude brzy připraven na návrat žáků. „Většina prací je již hotová, zbývá dokončit malby, obklady, nášlapné vrstvy podlah a osadit výtah. Počítáme s tím, že do konce roku bude výtvarný pavilon zkolaudován a připraven k nastěhování. Výuka zde bude moci fungovat od začátku příštího roku a žáci začnou opět plně využívat fotoateliér, keramickou dílnu včetně pecí, malířské ateliéry a výstavní prostory,“ informoval Hrabálek.

Stavbaři zahájili práce na začátku roku bouracími pracemi, při kterých v budově odstranili azbestové příčky a potrubí vzduchotechniky. Objekt bylo následně nutné také podřezat a zajistit hydroizolaci. V celém pavilonu dělníci vyměnili všechna okna, veškeré vnitřní rozvody a upravili vnitřní omítky. Aktuálně už je dokončené i zateplení obvodových stěn budovy. V těchto dnech probíhají na stavbě dokončovací práce, jako jsou malby, obklady, nášlapné vrstvy podlah a čeká se na osazení výtahu a venkovní plošiny.

V příštím roce by měly začít stavební práce v tanečním pavilonu. Stejně jako v případě výtvarného pavilonu se i zde bude jednat o kompletní rekonstrukci, v budově přibydou nová okna, dveře i zrcadla. Dokončena bude také výstavba nové spojovací chodby, na které již stavbaři začali pracovat v letošním roce. Kompletní stavební obměna v rámci této etapy vyjde město na 76,2 milionu korun bez DPH. Doposud práce vyšly na asi 24 milionů.

Po dokončení první etapy by v roce 2024 mohla být postupně zahájena etapa druhá. Ta bude zahrnovat rekonstrukci dvou pavilonů klasické a moderní hudby, zázemí pro kanceláře a výstavbu nového hudebního (divadelního) pavilonu.

ZUŠ Střezina sídlí v nevyhovující bývalé pavilonové základní škole na Slezském Předměstí a na svou moderní budovu čeká čtvrt století. Dosavadní mnohaleté snahy města pořídit žákům a učitelům kvalitní zázemí provázely komplikace a zdržení.

O přestavbu školy se město neúspěšně pokusilo již v roce 2018. Práce tehdy ale nabraly značné zpoždění, a radnice se proto rozhodla smlouvu se stavební firmou Prima ukončit. Firma následně od kontraktu, jehož hodnota byla 200 milionů korun, sama odstoupila. Zdůvodnila to špatnou projektovou dokumentací předloženou městem. V březnu 2019 firma městu předala staveniště zpět. Radnice pak zahájila revizi celého projektu a stavbu začala chystat znovu.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK