Pondělí

27. května 2024

Nyní

22°

Zítra

17°

Svátek má

Salonky jsou v Hradci tři roky! Říjnový magazín nabízí velkou porci kvalitního čtení

3. 10. 2022

page.Name
Husarský kousek! Jak jinak pojmenovat skutečnost, že si kulturně – společenský magazín Salonky právě 1. října připomenul třetí rok své existence v Hradci Králové, což vyžadovalo notnou dávku trpělivosti, vůle a kreativity. A vyplatilo se! A nyní vaše oblíbené periodiku s nezbytným odhodláním vstoupilo do roku čtvrtého.

Právě dnes vychází čerstvé, v pořadí už sedmatřicáté vydání hradeckými čtenáři vyhledávaného magazínu, který opět přináší pořádnou porci velmi zajímavého čtení. Titulní stranu tentokrát ozdobili sportovci, konkrétně pětadvacetiletí hokejoví útočníci Kelly a Kevin Klímovi, synové slavného otce Petra. Tato dvojčata, rodáci z americké Tampy, která jsou oporami hradeckého extraligového týmu Mountfield HK, letos získali české občanství a mohou obléknout dres národního týmu. Více se dozvíte v hlavním materiálu říjnových Salonek.

Dlouhodobě je jedním z hlavních témat Hradce Králové a s tím souvisejících rozmanitých debat stavba nového fotbalového stadionu. Pokud vše půjde podle plánu bude 30. června příštího roku dokončena vysněná multifunkční aréna. Jak sdělil pro aktuální Salonky generální manažer prvoligového fotbalového klubu Richard Jukl, staví se nadčasový stadion, který splňuje všechna přání fotbalistů i dalších příznivců sportu. Rozhovor s ním ještě doplňuje článek zabývající se v průběhu let řadou projektů této arény.

V Hradci Králové vstoupí 11. října do již 28. ročníku prestižní hudební festival Jazz Goes to Town, aneb Jazz jde městem. V průběhu pěti dnů se na několika scénách vystřídá 11 hudebních těles. Jednou z hvězd této velkolepé události bude rakouský avantgardní jazzový trumpetista Michael Mantler. Ředitelka festivalu Barbora Hodonická v rozhovoru pro Salonky sdělila, co je cílem tradiční přehlídky. „Chceme se zaměřovat na to, co je aktuální na současné světové jazzové scéně.“

Tradiční rubrika Oko Salonek má tentokrát titulek Energetické svetry. A ne nadarmo. Patrně nejaktuálnějším tématem dneška je energetická krize doprovázená vysokými cenami, která v letošní zimě zcela jistě postihne značné množství domácností, a to i v Hradci Králové. „Za špatný vtip lze považovat návrhy některých politiků, aby lidé doma šetřili energií, stáhli topení a natáhli na sebe nějaký hodně teplý svetr. Tyto absurdity určitě Čechy nepřimějí k tomu, aby šetřili,“ stojí mimo jiné v komentáři.

V nedávných komunálních volbách v Hradci Králové s přehledem zvítězilo hnutí ANO se ziskem 24,52 procenta hlasů. Na druhém místě skončila koalice HDK + TOP 09, která však na vítěze voleb ztratila téměř 11 procent. Do hradeckého zastupitelstva se dostali také zástupci ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec, SPD a Změny pro Hradec a Zelených. Poprvé po 100 letech naopak vypadli ze zastupitelstva komunisté a po 12 letech také lidovecká Koalice pro Hradec. Tyto i jiné volební zajímavosti se dočtete v článku, který se zpětně věnuje této události.

V letošním roce slaví třicet let své existence Městská policie Hradec Králové, která ve městě vznikla v roce 1992, což připomenula výstava k tomuto letošnímu jubileu v budově magistrátu města. Jak se tato instituce vyvíjela, s čím se musí potýkat, jakou má ve městě pověst, k jakým případům ji obyvatelé nejvíce volají, jak má vypadat správný strážník, o tom i jiných věcech mluví v rozhovoru Miroslav Hloušek, který je jejím ředitelem již více než 17 let.

Ani v říjnových Salonkách nemůže chybět Příběh postavičky. Autor této pravidelné rubriky Slávek Trávníček jich tentokrát představuje více najednou. Mezi ně se řadí Franta Špóna, Jirka Líbal, Láďa Krupička a jeho partnerka Liduška, dále „Paní taškářka z Malšovic“ či společenská dáma Jana Netíková, která bydlela na Slezském Předměstí. Více se o těchto hradeckých postavičkách dozvíte právě v aktuálním vydání našeho magazínu.

A to není všechno. Evropský parlament ve spolupráci s organizacemi Europa Cinemas uspořádal soutěž 27 Times Cinema s tím, že za každou členskou zemi Evropské unie jel jeden účastník do 26 let na nedávný filmový festival Giornate degli Autori v italských Benátkách, kde se po dobu jeho konání stává členem poroty. Letos byl vybrán také filmový nadšenec a student zdejší univerzity Lukáš Hypius z Hradce Králové zastupující Bio Central, kde brigádnicky vykonává funkci promítače. „Přihlásit se do soutěže pro mě samozřejmě byla úžasná příležitost. Vůbec jsem nečekal, že bych mohl být vybrán jako jeden z porotců tohoto filmového festivalu,“ sdělil Salonkám.

Jde si za svým snem. Řeč je o Elišce Kuthanové z Hradce Králové, která pět let na plný úvazek hlídá děti a navíc provozuje výtvarně kreativní až pohádkově laděný projekt s názvem Kouzelná arteterapie s Vílou Eliškou, což je její pseudonym. „Děti to náramně baví, jsou nadšené a úžasně reagují,“ prozradila v rozhovoru. Víte, co je to stomie? Jde o nemoc lidí, kteří žijí s umělým vývodem střev. Právě proto vznikl osvětový projekt o jejich životě a také naprosto unikátní putovní výstava PytlíkART aneb Malování na stomické pytlíky. Ta nyní doputovala i do Hradce Králové a lze ji navštívit v Turistickém informačním centru na Eliščině nábřeží.

Říjnový, sedmatřicátý magazín Salonky, za dobu své tříleté existence, je tady a ode dneška ho najdete na vybraných distribučních místech v Hradci Králové .

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek