Pondělí

30. ledna 2023

Nyní

-4°

Zítra

Svátek má

Tepelné hospodářství při zpětném zdražení tepla nechybovalo, rozhodl ERÚ

18. 10. 2022

page.Name
Městská společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové při výpočtu cen tepla pro rok 2019 podle závěru Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nechybovala. ERÚ se hradeckou firmou začal zabývat v roce 2020 po podnětu některých odběratelů, kterým se nelíbilo zpětné zdražení tepla, ke kterému firma přistoupila paradoxně proto, že lidé během teplé zimy málo topili. Městská společnost v Hradci dodává teplo do 24 tisíc domácností s 80 tisíci obyvateli.

Tepelné hospodářství Hradec Králové teplo dodané v roce 2019 zpětně zdražilo o 7,1 procenta. Zdůvodnilo to nutností vytvořit zdroje na opravy a investice poté, co mu kvůli velmi teplému počasí v roce 2019 klesl prodej tepla, a tím i příjmy. Zhruba 650 obyvatelů Hradce kvůli tomu podepsalo petici. Již loni však ERÚ vydal verdikt, že Tepelné hospodářství doúčtováním cen za rok 2019 nechybovalo.

Následně ERÚ ve správním řízení řešil ještě jednu věc, a to údajné pochybení v oprávněnosti účtování nákladů na opravy rozvodné soustavy do ceny tepla v roce 2019. "Ve správním řízení úřad po námitkách Tepelného hospodářství došel k závěru, že spáchání přestupku nebylo prokázáno a správní řízení zastavil," uvedl Seidler.

Možnost změnit předběžnou cenu, která je vyhlašována před začátkem daného roku, měla společnost zakotvenou v obchodních podmínkách. Seidler dříve uvedl, že firma k doúčtování výjimečně přistoupila poprvé za rok 2019. V budoucnu již podle něj s pozdějšími úpravami cen směrem nahoru nepočítá.

Pro rok 2019 společnost předpokládala cenu tepla 535 korun za gigajoule (GJ), což proti roku 2018 znamenalo zdražení o pět procent. Výsledná cena tepla nakonec proti předpokladu vzrostla o 7,1 procenta na 573 korun za GJ. V meziročním srovnání to znamenalo zdražení o 12,4 procenta.

Teplo Tepelné hospodářství nakupuje od Elektráren Opatovice (EOP) ze skupiny Daniela Křetínského. Podíl firmy na trhu s teplem v Hradci se odhaduje na 80 procent. Do některých lokalit ve městě dodávají teplo přímo i Elektrárny Opatovice a na trhu městské firmě konkurují.

Teplo Tepelné hospodářství dodává od 1. ledna 2022 za cenu 611 korun za gigajoule (GJ), meziročně to je o 8,5 procenta více. Od ledna 2023 by cena tepla v Hradci Králové měla vzrůst přibližně o inflaci. Cena dálkového tepla v Hradci Králové patří mezi nejnižší Česku.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz