Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Zvažujeme širokou koalici s ANO, šokovala hradecká ODS

18. 10. 2022

page.Name
Hradecká ODS zvažuje podpořit širokou koalici včetně vítězného hnutí ANO namísto už prakticky domluvené pětikoalice. Občanští demokraté zároveň odmítají rozdělení gescí náměstků tak, jak to po vzájemném jednání představila koalice HDK+TOP09, ODS, Pirátů, Rozvíjíme Hradec (RH) a Změny pro Hradec a Zelených (ZPHZ). Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy ODS k povolebnímu vyjednávání v Hradci Králové. Ohrožen je tak pondělní podpis koaliční smlouvy i následné zvolení nového vedení města v čele s primátorkou Pavlínou Springerovou (HDK).

Vyjednávání o nové hradecké vládě dostalo v úterý večer nečekanou trhlinu. Hradecká ODS totiž prostřednictvím tiskové zprávy oznámila, že je s postupem vyjednávání o koalici HDK+TOP09, ODS, Pirátů, RH a ZPHZ nespokojena a zvažuje proto podporu koalice s hnutím ANO. Lídryně plánované pětikoalice Pavlína Springerová přitom v neděli večer oznámila, že povolební vyjednávání o podobě spolupráce ve vedení města jsou je hotová. Dnes také všechny strany potvrdily Salonkám jména svých náměstků a radních. A to včetně občanských demokratů. Po večerní tiskové zprávě ODS je ale všechno jinak.

V ohrožení je tak nejen plánovaný podpis koaliční smlouvy, který se měl uskutečnit v pondělí v 11 hodin, ale také zvolení nových členů městské vlády na ustavujícím zasedání zastupitelů tentýž den. Podle zastupitele a člena vyjednávacího týmu ODS Oldřicha Vlasáka není nezbytné nové vedení města na ustavujícím zastupitelstvu volit. Řízení města je podle něj zabezpečeno. "Navíc pro nás podpis koaliční smlouvy stejně není tématem, dokud se neshodneme na smysluplném a efektivním rozdělení gescí a dostatečně neprodiskutujeme možnost široké koalice," uvedl v tiskové zprávě Vlasák, který byl primátorem města v letech 1998 až 2004.

Strany vznikající pětikoalice již dříve zveřejnily jména členů vedení města. Primátorkou se měla stát prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK). Počet náměstků měl vzrůst ze čtyř na pět a měli je dělat Miroslav Hloušek (ODS), Lukáš Řádek (TOP09), Pavel Vrbický (Piráti), Ilona Dvořáková (RH) a Adam Záruba (ZPHZ). Radními se pak měli dle dohody stát Arnošt Urban (HDK), Alexandr Hrabálek (ODS), Oldřich Vlasák (ODS), Aleš Dohnal (Piráti) a Jan Holásek (RH). 

Pavlína Springerová, která dosavadní jednání o nové koalici vedla a podle dohody všech pěti stran se má stát novou hradeckou primátorkou, na večerní zprávu ze strany ODS reagovala opatrně. "Vzhledem ke stále probíhajícím jednáním o budoucí koalici nejsou „myšlenkové“ zvraty některých našich partnerů ve vyjednávání ničím, co by nepatřilo k vyjednávacímu stolu. Povolební vyjednávání mají zcela přirozeně diskutovat všechny požadavky, na jejichž řešení musí být založena budoucí spolehlivá společná práce ve vedení města. Jsme připraveni hledat dobrou vůli, na které můžeme budoucí spolupráci všech demokratických a nepopulistických politických subjektů ve vedení města založit," napsala Salonkám Springerová. 

Rozladění na postupem hradecké ODS naopak naplno projevili zástupci dalších stran. Pavel Vrbický na twitteru naznačil, že o široké koalici vyjednávat nemíní a postup ODS označil za chucpe. "Budu se věnovat zarývání hnoje do záhonů. Je podzim, navíc se umažu míň než kdybych dál vyjednával," uvedl lídr Pirátů. Lídr Zelených Martin Hanousek uvedl, že kroku ODS nerozumí. Tvrzení ODS podle Hanouska neodpovídají realitě vyjednávání o pětikoalici. Na twitteru uvedl, že stále věří ve vytvoření koalice bez ANO.

Předseda hradecké oblastní rady ODS, poslanec a šéf vyjednávacího týmu Pavel Staněk uvedl, že ODS je připravena na možnost, že její návrh na rozdělení gescí členů vedení města nenajde u koaličních partnerů pochopení. "S vědomím současné těžké celospolečenské situace a pod tlakem neústupnosti některých partnerů jednajících o koalici zvažujeme, že bychom namísto současného pětikoaličního modelu podpořili variantu široké koalice s hnutím ANO," uvedl Staněk. Uvedl, že takové koalice vznikají i v jiných městech.

ODS v tiskové zprávě uvedla, že na základě usnesení oblastní rady ze 17. října bude v rámci připravované koalice iniciovat změnu v již oznámeném rozdělení gescí, které podle ní neodráží vůli všech účastníků. "Problém ODS spatřuje vedle chaotičnosti takového rozdělení především v neúměrných nárocích, které by nová organizace gescí kladla na nezbytné zvýšení počtu úředníků a tím i na městský rozpočet," uvedla ODS.

Podle volebního lídra ODS Miroslava Hlouška je hradecký magistrát tradičně dělen do gescí podle určitého schématu a jeho změna by byla riskem a hazardem. "ODS je připravena pokračovat v současném vyjednávání a přináší vlastní návrh rozvržení gescí založených na stávající struktuře vedení města i celého magistrátu. Pomůže nejen rychlejšímu, ale i levnějšímu a snadnějšímu uvedení nových náměstků do jejich gescí. Nechceme bořit, jde nám o funkční magistrát," uvedl Hloušek. Konkrétní výhrady k rozdělení gescí ani návrh na jejich změnu ODS neuvedla.

V gesci primátorky Springerové by mělo být školství, krizové řízení, bezpečnost, mezinárodní vztahy a agenda Komise místních samospráv. První náměstek Hloušek by měl odpovídat za ekonomiku a rozpočet, dopravu, sport a městské organizace, náměstek Řádek by měl mít na starosti rozvoj, životní prostředí, dotace a energetiku, náměstek Vrbický by měl řešit hlavně sociální oblast, městský majetek, IT a digitalizaci. Náměstkyně Dvořáková by měla mít v gesci kulturu a cestovní ruch a náměstek Záruba investice, územní plán, urbanismus a architekturu a památkovou péči. 

ANO má 13 zastupitelských křesel. Koalice HDK a TOP 09 má sedm mandátů, ODS pět a Piráti čtyři. Rozvíjíme Hradec drží tři křesla, stejně jako SPD. Změna pro Hradec a Zelení má dva mandáty. Kromě ODS opakovaně vyloučily spolupráci s hnutím ANO všechny další strany z plánované koalice - HDK+TOP09, Piráti, RH i ZPHZ.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: ODS