Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Do ubytovny Jana Masaryka se stěhuje 78 ukrajinských válečných uprchlíků

19. 8. 2022

page.Name
Ukrajinští občané, kteří utekli před válkou a byli dosud ubytováni v internátu SOŠ a SOU Vocelova v Hradci Králové, se během dnešního dne stěhují do ubytovny Jana Masaryka. Celkem jich zde bude ve třech patrech bydlet 78. Město tyto prostory opravilo a připravilo k bydlení, vybavilo pokoje nábytkem a elektronickými spotřebiči.

Ubytovnu má město od července dočasně ve výpůjčce od Fakultní nemocnice Hradec Králové, nyní se dokončuje její směna za pozemky v blízkém okolí této zdravotnické instituce. „Internátní prostory střední školy, které poskytl Královéhradecký kraj ukrajinským uprchlíkům, budou od září opět sloužit studentům. Město tedy nabídlo k využití prostory ubytovny, kam se nyní Ukrajinci ze střední školy Vocelova přesouvají,“ potvrdil primátor města Alexandr Hrabálek.

S jejich přesunem pomáhají od dnešního rána hasiči Královéhradeckého kraje. „V ubytovně Jana Masaryka se ubytovávají vesměs matky s dětmi nebo senioři. Většina z nich také nalezla práci ve městě jako prodejci v obchodě nebo pomocné síly. Část z nich pracuje i jako pomocná síla v městských organizacích, například na koupališti Flošna,“ dodal.

Pro využití ubytovny muselo město na své náklady provést úpravu prostor budovy. „V budově byla vymalována tři patra. V částce zhruba půl milionu korun jsme zajistili vybavení pro ukrajinskou rodinu. Nakoupili jsme postele a matrace, dále elektrospotřebiče jako ledničky, pračky, mikrovlnky nebo varné konvice,“ řekl náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek. Kromě toho byla provedena oprava elektroinstalace.

„Náklady na pobyt ukrajinských uprchlíků budeme sanovat prostřednictvím příspěvku od státu, který činí zhruba 250 korun na osobu na den. Tyto náklady ale bohužel nepokryjí veškeré služby, které zde budou Ukrajinci využívat,“ konstatoval náměstek. Město by proto v následujících týdnech chtělo požádat Královéhradecký kraj o finanční příspěvek na bydlení Ukrajinců.

(hyš-kr)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: hradeckralove.cz