Úterý

28. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-3°

Svátek má

FOTO: Na Fortnu se příští týden vrátí autobusy, řidiči si počkají do konce roku

23. 8. 2022

FOTO: Na Fortnu se příští týden vrátí autobusy, řidiči si počkají do konce roku 0 snímků
Po pěti měsících se už příští čtvrtek vrátí na křižovatku Fortna autobusy MHD. Křižovatku ulic Ignáta Herrmanna a Komenského již stavbaři přeměnili na kruhový objezd, téměř dokončené jsou také některé chodníky v okolí i parkoviště u malé haly zimního stadionu. Řidiči se však přes zrekonstruovaný úsek projedou nejdříve na přelomu roku. Na návrat na běžnou trasu si počkají i trolejbusy, křižovatka pro ně bude v provozu až začátkem října.

Stavbaři, kteří se na frekventovanou křižovatku v centru města vrhli na přelomu března a dubna, již dokončili kruhový objezd, některé chodníky a parkoviště před sportovní halou. Vysázena bude ještě nová zeleň a instalováno veřejné osvětlení. Kompletně by měla být stavba hotová do konce letošního roku. Podle radnice zatím běží stavba podle původního plánu.

„Díky této akci se podaří v části historického centra města vytvořit příjemný komplex. Nová podoba křižovatky a přestupního terminálu naváže na opravený prostor před zimním stadionem, Otčenáškovy terasy a schodiště Bono publico. Ačkoliv si na novou podobu terminálu a křižovatky bude třeba chvíli zvykat, pevně věřím, že se bude všem líbit a ocení ji jak řidiči, tak cyklisté a chodci. Právě těch se zde denně pohybují tisíce a nová úprava lokality jim zajistí bezpečnější cestu,“ uvedl primátor města Alexandr Hrabálek (ODS).

„V těchto dnech pokračují práce na zpevnění a opravě okolních chodníků. Dojde ještě k úpravě ulice u biskupského gymnázia. Na podzim pak budeme pokračovat s budováním nových autobusových zastávek, bude třeba osadit přístřešky a označníky,“ popsal náměstek primátora pro městské investice Jiří Bláha (ODS). Nové zastávky MHD budou nově blíže k Bono publicu a budou přímo naproti sobě. 

Celá rekonstrukce vyjde město na 63,6 milionu korun včetně DPH, přičemž většinu nákladů na opravu přestupního terminálu a křižovatky pokryje radnice prostřednictvím dotací, které budou činit celkem 43 milionů korun.

Už od 1. září se na Fortnu vrátí 13 linek MHD, projíždět již budou nově zrekonstruovanou křižovatkou. Týká se to linek č. 2, 4, 16, 18, 19, 21, 23, 27, 33, 16Š, 23Š, 53 a 54. „Autobusové linky MHD budu i nadále zastavovat na náhradních zastávkách, jelikož ty původní se nyní kompletně předělávají,“ doplnil náměstek primátora pro správu majetku Pavel Marek (za ANO).

„Linky, které tu původně jezdily, se vrací do své původní trasy. Autobusy se vrací teď v září, trolejové vedení by mělo být spuštěno 4. října, kdy se sem vrátí všechny trolejbusy,“ řekl Salonkám ředitel Dopravního podniku Zdeněk Abraham. Ten také odpověděl na otázku, jestli nebude problém s průjezdem autobusů kruhovým objezdem. „Nebude to ani zdaleka nejmenší kruhový objezd, kterým v Hradci Králové naše vozidla projíždí, problémy tedy neočekávám,“ zakončil Abraham.

Matěj Holaň, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Matěj Holaň, Tomáš Kulhánek